Pościel dla dzieci wybiera się w zależności od wieku dziecka. Pościel dla maluszków musi być wykonana z materiałów bardzo delikatnych, które dziecka nie uczulają oraz także nie podrażniają jego skóry. Dla dzieci starszych kupuje się miękkie oraz pościele miłe w dotyku z różnego rodzaju bajkowymi oraz filmowymi postaci. Jak zatem wybrać odpowiednią pościel dla dzieci oraz na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Jaka pościel dla dziecka?

Jaką pościel wybrać dla swojego dziecka? Pytanie to zadaje sobie w zasadzie każda mama kompletując dla maluszka wyprawkę. Materiał, rozmiar, wkłady, wykończenia oraz ilość elementów – na to wszystko musimy zwrócić uwagę. Jeśli robimy to pierwszy raz, to w zasadzie nie mamy kompletnie pojęcia od czego właściwie zacząć. Oferta jest bardzo rozbudowana, co na pewno w wyborze nie pomaga. Zacznijmy od wyboru rozmiaru pościeli dla dziecka.

Właściwy rozmiar pościeli dla dziecka

Sam rozmiar pościeli dla dzieci jest zależny oczywiście od ich wieku jak i także od ich wzrostu. Początkowo przez krótki okres czasu korzystać można z rozmiaru pościeli najmniejszego, który się sprawdzi idealnie w przypadku wózka czy też kołyski. Później, gdy maluszek już troszkę podrośnie, to zmienia się rozmiar pościeli na troszkę większy. Zaznaczyć wartość, że pościel do kołyski czy też do wózka jest pomijana przez większość rodziców oraz rodzice się decydują na zakup pościeli pierwszej już w większym rozmiarze. Mowa tutaj o pościeli w rozmiarze 80 x 100 centymetrów ze względów ekonomicznych. Momentem kolejnym, kiedy zmienia się rozmiar pościeli dla dziecka jest moment jego pójścia do przedszkola, a więc czas, kiedy nasze dziecko ukończy dwa-trzy latka. Ostatnia zmiana pościeli czeka nas, gdy nasze dziecko skończy piąty rok życia. Oczywiście gdy nasze dziecko jest bardzo wysokie, to w wieku nastoletnim pościel należy zmienić na pościel o dłuższej krawędzi. Może to być nawet 220 centymetrów.

Jak widzimy na załączonym obrazku zainwestować warto w pościel dla dziecka o dobrej jakości, ponieważ nie zmieniamy jej co chwilkę. Nawet gdy początkowo wydaje nam się, że cena 200 czy też 300 złotych za pościel jakościowo dobrą to sporo, to wraz z biegiem czasu przekonamy się, że jak najbardziej było warto. W końcu nasze dziecko przesypia sporą część doby, a komfort snu ma wpływ niewątpliwie na jego jakość. W zupełności wystarczy, gdy będzie posiadać między dwa a cztery komplety pościeli. Więcej kompletów naprawdę nie jest potrzebnych.

Sprawdź także:

Odpowiedni materiał pościeli dla dziecka

Każdy rodzic musi wiedzieć, że materiał, z którego wykonana ma być dziecięca pościel, powinien być wybrany z ogromną staranności. Dlaczego jest to takie ważne? Głównie chodzi o to, że nasz maluszek przez wiele godzin w pościel tą będzie się otulał. W przypadku tym absolutną konieczność jest samo bezpieczeństwo tkaniny. Wyborem zdecydowanie najlepszym będzie naturalna bawełna, która poza tym, że jest bardzo bezpieczna, to do tego jest także numerem jeden na liście pościelowych artykułów także z całkiem innych powodów.

 Nie da się ukryć, że dzieciom pragniemy zapewnić bardzo komfortowy sen. W przypadku artykułów dziecięcych bardzo ważne jest to, aby tkanina z jakich zostały wykonane produkty dla dzieci ograniczyły się do minimum jeśli chodzi o kłopoty z prasowaniem oraz także z praniem. Bawełna jest niezmiernie miła w dotyku oraz także pozwala oddychać skórze. Dlatego właśnie bawełna jest wyborem doskonałym. Swoją ogromną popularność na pościelowe artykuły dla dzieci, chociaż nie tylko, bawełniana kompletnie zyskała jako materiał naturalny. To właśnie sprawia, że bawełna umożliwia wentylację na odpowiednim poziomie. Dzięki temu odpoczywa w czasie snu oraz także regeneruje całe ciało. Do tego otulone w niej dziecko śpi sobie spokojnie oraz także się nie poci. To wszystko właśnie gwarantuje pościelowa bawełna.

Jak prać pościel dziecięcą?

Zaleca się, aby pościel dla dzieci była prana w dziewięćdziesięciu stopniach. Jednak nie jest konieczność. Do usunięcia pleśni, wielu bakterii oraz także wirusów wystarczająca się okaże temperatura sześćdziesięciu stopni, którą właśnie rekomenduje większość producentów dziecięcej pościeli. Jednak warto zaznaczyć, że po wypraniu pościel powinna być prasowana bezwzględnie, aby zabić na niej znajdujące się roztocza czy też jaja pasożytów, który często się zarażają dzieci.

Z kolei położne oraz pediatrzy zalecają także, aby do prania wypełnień oraz poszewek wyłącznie używać proszków do prania hipoalergicznych. Powinny one być specjalnie przystosowane dla dzieci od pierwszego dnia życia. Powinniśmy także zwrócić uwagę, aby w składzie ich nie było substancji zapachowych, fosforanów jak i także środków dodatkowych zmiękczających. Wszelkie te czynniki są niesamowicie silnie uczulające oraz powodować mogą pojawienie się u naszych dzieci alergii czy też atopowego zapalenia skóry. Gdy pierzemy pościel, należy także pamiętać o tym, aby ją podwójnie wypłukać w celu usunięcia pozostałości ewentualnych detergentu.

Znając powyższe ważne kwestie, o wiele łatwiej będzie dokonać dobrego wyboru pościeli dla dzieci.