Podologia jest nauką medyczną, której zakres obejmuje badanie, diagnozowanie i rozwój metod leczenia chorób stóp, paznokci i skóry stóp. Kierunek nie jest wąski, ponieważ łączy chirurgię, dermatologię, endokrynologię, a nawet ortopedię https://satin.pl/podolog-ursynow/. Dlatego podologia rejestruje wszystkie choroby i patologie pojawiające się w okolicy stóp i podudzia. Podolog to specjalista, który może zidentyfikować we wczesnych stadiach choroby stóp, pomóc w wyborze odpowiednich butów. Podolog może skierować pacjenta do dermatologa, ortopedy lub innego specjalisty w celu konsultacji lub leczenia.

Czym jest podologia?

Podologia jest uważana za naukę pionierską między kilkoma dyscyplinami medycznymi: chirurgią, ortopedią, dermatologią, endokrynologią itp. Korzystając z technik tego kierunku, można zidentyfikować choroby we wczesnych stadiach rozwoju:

 • Zmiany patologiczne w stopach
 • Eliminacja problemów z patologią naczyniową kończyn dolnych
 • Wrzodziejące objawy na skórze stóp
 • Wrastające paznokcie
 • Choroby grzybowe
 • Stopa cukrzycowa
 • Korekta odporności w powstawaniu brodawczaków wirusowych, brodawek i innych objawów alergopatycznych.
 • Zapalenie kaletki i więcej.

   Specjalista ds podologii zwraca uwagę nie tylko na problemy pojawiające się w okolicy stopy, ale także na inne choroby, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie nóg, stóp i paznokci. Głównym zadaniem specjalisty jest wczesne wykrywanie patologii i różnych zmian stanu stopy. Na początkowych etapach choroby stóp są łatwiejsze do skorygowania i leczenia, a jednocześnie wymagają mniej leków lub innych efektów. Oznacza to, że podolog pozwala wykluczyć interwencje chirurgiczne i długi okres leczenia, a następnie terapię rehabilitacyjną.

Kiedy udać się do podologa?

   Wizyta u podologa http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/korekta-wrastajaca-paznokcia/kostka-arkady/ jest obowiązkowa w przypadku wszelkich zmian anatomicznych i czynnościowych nóg związanych z urazami, ostrymi lub przewlekłymi chorobami oraz nadwagą. Może to być zespół stopy cukrzycowej na początkowym etapie, skrzywienie palców, pogrubienie skóry na piętach i opuszkach palców o niejasnej etiologii i inne metamorfozy, z powodu, których stopy muszą być ukrywane przed ludźmi. Wizyta u podologa przyda się w celach profilaktycznych.

  Częstym problemem w podologii jest onycholiza. Jest to pustka łożyska paznokcia spowodowana urazem, ściskaniem wąskich lub niewygodnych butów lub butów na wysokich obcasach, przedwczesnym obcinaniem paznokci, zaburzeniami krążenia, łuszczycą i innymi problemami. W takim przypadku paznokieć staje się słaby i może być dotknięty infekcją grzybiczą. Aby zachować płytkę paznokcia, ważne jest, aby rozpoznać problem na czas i ustalić przyczyny złuszczania. Podolog dba o stopy i utrzymuje w zdrowiu, pozwalając na czas określić rozwój patologii i przepisać prawidłowe leczenie, a także zapobiegać chorobom. Pomimo ogólnej opinii, że pedicure jest zadaniem kosmetologa, podolog dość często wykonuje pedicure medyczny a także zajmuje się:

 • Usuwanie odcisków, modzeli
 • Eliminacją pęknięć na piętach
 • Korektą wrastającego paznokcia i inne procedury.

   Tylko specjalista w dziedzinie podologii http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/diagnostyka/konsultacja-z-podologiem/ będzie mógł wybrać odpowiednią terapię grzybiczych zmian stóp i paznokci, przeprowadzić profilaktykę i zalecić odpowiednie metody pielęgnacji stóp. Pierwszym dzwonkiem onycholizy jest zmiana koloru paznokcia, która staje się biało-żółta. Początkowo patologia nie powoduje bólu, więc wielu pacjentów zwraca się do podologów, gdy paznokieć dosłownie spada z łóżka. Przy odpowiednim leczeniu paznokcie można nie tylko uratować, ale także przywrócić im zdrowy, estetyczny wygląd.

   Nie jest tajemnicą, że zdrowie i stan estetyczny nóg silnie wpływa na styl życia człowieka, jego samoocenę i postawę. Stopy są bardzo ważnym elementem ludzkiego ciała. Koncentruje się na nich wiele punktów, a stan stóp mówi wiele o zdrowiu ludzkim. Nogi są codziennym narzędziem pracy, które wymaga odpowiedniej opieki. Podczas konsultacji ze specjalistą można otrzymać informacje o stanie swoich stóp, otrzymać zalecenia dotyczące pielęgnacji.

Jakie problemy w obrębie stóp rozwiązuje podologia?

  Bardzo często ludzie uszkadzają paznokcie po urazie i z reguły nie wiedzą, gdzie się zwrócić https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/wrastajace-wkrecajace-paznokcie/. Wiele osób jest zawstydzonych, ponieważ takie paznokcie nie wyglądają estetycznie. W przypadku podologii to nie jest problem. Bardzo łatwo jest go rozwiązać za pomocą protetyki. Specjaliści w podologii mogą całkowicie przywrócić estetyczny wygląd paznokci, nadać kształt za pomocą mas protetycznych.

   Wielu przeszkadza wrastający paznokieć. Na początku problem ten jest szczególnie niepozorny i powoduje jedynie niewielki dyskomfort. Wkrótce wrastający paznokieć staje się prawdziwym problemem wymagającym interwencji operacyjnej. Jeśli zwróci się na to uwagę we wczesnych stadiach choroby, można ją znacznie łatwiej wyleczyć i obejść się bez operacji. W podologii korekcja wrastających paznokci odbywa się za pomocą różnych systemów: wsporników i płytek. Zainstalowanie płytek nie powoduje dyskomfortu, cały projekt wygląda estetycznie, a co najważniejsze, pacjent przestaje odczuwać ból, a problem z czasem znika.