Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, w jakim kierunku zmierza nasz klimat. Ulega on stałemu ociepleniu, czego skutkiem są coraz dłuższe okresy bardzo wysokich temperatur. Lata stają się coraz bardziej upalne, a wiosny – cieplejsze. Nic więc dziwnego, że klimatyzacja staje się coraz popularniejsza – i to nie tylko w sklepach i galeriach handlowych, ale i domach prywatnych. Ale czy klimatyzacja dla domu tak naprawdę jest dobrym rozwiązaniem? A może wszystkie opinie twierdzące, że jest ona szkodliwa dla zdrowia mają pokrycie w rzeczywistości? Na tym zamierzamy się skupić w naszym artykule.

Co warto wiedzieć o klimatyzacji?Klimatyzacja dla domu – dlaczego warto?

Osoby, które posiadają klimatyzację we własnym domu jednogłośnie twierdzą, że nie wyobrażają sobie teraz życia bez niej. Wszystko ze względu na to, że tworzy ona optymalne warunki do funkcjonowania, sprawiając, że zarówno temperatura, jak i poziom wilgotności we wnętrzu domu czy mieszkania stoją na właściwym poziomie. To jednak nie jedyna zaleta klimatyzacji. Ta bowiem:

  • filtruje powietrze – dzięki nowoczesnym klimatyzatora możemy nie tylko ochładzać powietrze znajdujące się w naszym domu i poprawiać jego cyrkulację, ale też – a może przede wszystkim – oczyszczać je, w sposób szybki i efektywny; klimatyzatory pełnią więc współcześnie rolę bardzo zaawansowanych oczyszczaczy – oczywiście musimy postawić na takie, które posiadają możliwość instalacji filtrów w ich wnętrzu;
  • działa szybko i nie pobiera dużo energii – wbrew powszechnej opinii, współczesne klimatyzatory – mimo swojego nieprzerwanego działania – są bardzo energooszczędne; zwłaszcza, że większość z nich można ustawić w taki sposób, by zajmowała się wyłącznie wybranym pomieszczeniem; urządzenia te działają szybko (na efekt nie trzeba długo czekać), a po osiągnięciu stawianego im celu są w stanie utrzymywać go bez zbytniego poboru energii elektrycznej;
  • jest rozwiązaniem na długie lata – inwestując w klimatyzator możemy mieć pewność, że będzie on inwestycją, z której będziemy korzystać przez długie lata – urządzenie to nie ma tendencji do psucia się, zwłaszcza, jeżeli używamy go zgodnie z jego przeznaczeniem; właśnie dlatego zapoznajmy się z instrukcją, w szczególności tą dotyczącą ustawiania oraz czyszczenia, a sprzęt posłuży nam przez bardzo długi czas;
  • pozwala pozbyć się przeciągów – inwestując w klimatyzację tak naprawdę pozbywamy się konieczności otwierania okien celem przewietrzenia w domu; ma to działanie pro-zdrowotne, ponieważ nie musimy tworzyć sztucznych przeciągów, jednocześnie zachowując krystalicznie czyste powietrze; pozytywny wpływ na zdrowie można zaobserwować również patrząc na nasz sen, który stanie się przyjemniejszy i po prostu głębszy, właśnie ze względu na zapewnienie sobie odpowiednich warunków do niego.

Czy klimatyzacja dla domu może być niezdrowa?

Istnieje powszechne przekonanie, że klimatyzacja dla domu jest kiepskim rozwiązaniem ze względu na jej negatywny wpływ na nasze zdrowie. Większość twierdzących tak osób swoje informacje bazuje przede wszystkim na przesłankach oraz tym, “co mówi się na mieście”, nie opierając tego na faktach. Te każą sądzić następująco: klimatyzacja nie jest w stanie nam zaszkodzić, jeżeli będziemy z niej korzystać w sposób rozsądny. Mowa przede wszystkim o właściwym jej ustawianiu – temperatura, którą osiągamy za pośrednictwem klimatyzatora rzeczywiście powinna być niższa od tej panującej na zewnątrz (tylko wtedy urządzenie będzie spełniało swoje główne założenia), jednak nie może znacząco od niej odbiegać. Akceptowalna granica to kilka stopni Celsjusza. Klimatyzator trzeba też regularnie czyścić – jest to coś, czego nie możemy sobie odpuścić. Jako że maszyna ta wciąga do siebie wilgotne powietrze i ochładza je (a często i oczyszcza, jeżeli posiadamy odpowiedni klimatyzator wyposażony w filtry), stwarza tym samym w swoim wnętrzu warunki pozwalające na rozwój wszelkiego rodzaju grzybów i pleśni. Choć nie dzieje się to z dnia na dzień, musimy to kontrolować, by po prostu ich nie wdychać – standardowe czyszczenie pozwoli nam się pozbyć tego problemu. Przeprowadzamy je regularnie. Jeżeli więc myślimy, że klimatyzacja dla domu jest czymś niezdrowym, pamiętajmy, że wynika to przede wszystkim z jej niewłaściwego stosowania. Jeżeli będziemy to robić zgodnie z tym, co nakazuje logika, nic nam nie grozi, a doceniamy wszystkie jej zalety, o których powiedzieliśmy powyżej.

Podsumowanie

Klimatyzacja dla domu jest czymś, po co sięga coraz więcej osób nie tylko z Polski, ale i z całej Europy. Zamontowanie klimatyzatorów we własnych domach i mieszkaniach nie jest jednak czymś nowym – w krajach cieplejszych (chociażby tych arabskich) już od dawna jej posiadanie jest czymś, bez czego ludzie nie mogliby się obyć. Właśnie dlatego nie powinniśmy się jej obawiać, zamiast tego akceptując jej coraz śmielsze wkraczanie do naszych domostw i zdając sobie sprawę, że nie jest ona nam w stanie zaszkodzić. Jeżeli oczywiście będziemy z niej korzystać z rozsądkiem i zgodnie z tym, co zalecają nam producenci klimatyzatorów.