Wymiana części samochodowych to przykra konieczność kierowców. Niestety, auta mające nawet kilka lat co jakiś czas się psują, przez co ich właściciele muszą udać się do warsztatu i wymienić części na nowe. Gdzie zamawiać części samochodowe, tak aby mieć pewność co do ich jakości? Odpowiadamy.

 

Z samochodem do mechanika

Niegdyś z zepsutym samochodem próbowaliśmy poradzić sobie na własną rękę. Było to o wiele łatwiejsze, ponieważ auta nie nie były aż tak skomputeryzowane jak obecnie. Co więcej, było to o wiele tańsze rozwiązanie niż jazda z samochodem, który uległ awarii, na warsztat. Dziś już mało kto naprawia auto samodzielnie. Owszem, wymiana żarówki może i jeszcze jest możliwa, jednak gdy dochodzi do poważniejszych problemów, wkroczyć do akcji musi mechanik. Czego właściwie możemy oczekiwać od mechanika samochodowego? Generalnie tego, że zdiagnozuje problem i naprawi usterkę. Często problemem są właśnie stare części samochodowe, które trzeba bezwzględnie wymienić. Mechanik może, choć nie musi zamówić dla nas te części. Oczywiście jeżeli to zrobi, będziemy musieli pokryć koszt tychże części samochodowych. Możemy jednak próbować zamówić części samochodowe na własną rękę, na przykład przez internet.

Zamawianie w internecie

Dziś nikt już nie przegląda gazet w poszukiwaniu ofert części samochodowych. Możemy zamówić je wygodnie przez internet. Tu jednak pojawia się pewien problem. Handlem częściami samochodowymi zajmuje się wiele firm, jednak nie zawsze sprzedają one dobrej jakości części. Zacznijmy jednak od początku. Pierwszymi wyszukiwaniami po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową frazy “części samochodowe” są popularne portale ogłoszeniowe oraz aukcyjne. Zamawianie na nich części wydaje się być bardzo proste, a ceny bardzo atrakcyjne. Stąd też niedoświadczeni kierowcy często decydują się na taki krok. Skąd w ogóle na portalach biorą się tego typu ogłoszenia? Właściciele samochodów, które idą do kasacji, bardzo często starają się wycisnąć co się tylko da ze swoich pojazdów. Wykręcają więc różnego rodzaju części sprzedając je następnie w obniżonej cenie. Niestety, jeśli auto było już stare bądź uległo wypadkowi, nie mamy pewności, że część, którą kupujemy, jest całkowicie sprawna. Wręcz przeciwnie – może okazać się, że będzie ona pracować w naszym samochodzie znacznie krócej, niż powinna. Jest to ogólny problem dotyczący używanych części samochodowych. Są one tanie, dlatego popyt na nie jest ogromny. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie mamy pewności co do ich jakości, która może być przecież bardzo niska. Czasem lepiej nieco dopłacić, w myśl powiedzenia – kto tanio kupuje, kupuje dwa razy. Pewnym rozwiązaniem jest korzystanie z oferty firm specjalizujących się w odzyskiwaniu części samochodowych. Sprzedają one co prawda używane części, jednak przedtem robią ich dokładną selekcję. Stąd też możemy mieć pewnego rodzaju pewność, że dana część samochodowa posłuży nam nieco dłużej.

Zobacz również:

 

Części oryginalne

Zamawianie oryginalnych, nowych części samochodowych jest bardzo proste. Zwykle odbywa się ono bezpośrednio u producenta. Części te można również zamówić przez pośredników – wtedy dotrą do nas znacznie szybciej, jednak zapłacimy za nie nieco więcej. Wszystko więc zależy od czasu, jaki jesteśmy w stanie przeżyć bez samochodu. Oryginalne części samochodowe są drogie, jednak tylko one dają pewność, że posłużą nam dłużej niż części używane. Uważajmy jednak na firmy, które reklamują się jako te, które sprzedają części oryginalne. Mogą one jedynie podawać taką informację, jednak w praktyce sprzedawać części używane – nawet krótki okres, lecz jednak używane. Tymczasem płacimy przecież sporo, zatem wymagamy zupełnie nowych części samochodowych.

Samemu czy z mechanikiem?

Mechanik samochodowy zwykle oferuje nam możliwość zamówienia części samochodowych we własnym zakresie. Mamy jednak prawo odmówić i zamówić samodzielnie części samochodowe, a następnie dostarczyć je do warsztatu celem ich wymiany. Czy warto z takiego prawa skorzystać? I tak, i nie. Generalnie zamawianie części przez mechanika jest o wiele korzystniejsze, ponieważ redukuje konieczność poszukiwania ich we własnym zakresie. Mamy również pewność, że mechanik zamówi właściwe części samochodowe – ma on przecież odpowiednią wiedzę, aby to zrobić. Niemniej jednak mechanicy często lubią nakładać na klientów opłaty za to, że w ogóle podejmują się zamówienia części samochodowych. Ponadto nie szukają oni najlepszych ofert – nie na tym przecież polega ich praca. Ich zadaniem jest zamówić daną część, za którą przecież płaci klient. Stąd też dla mechaników nie jest istotne, ile tak naprawdę część będzie kosztować. Jeżeli więc uważamy, że zamawiając części samochodowe u mechanika przepłacimy, możemy zrobić to samemu, a przynajmniej sprawdzić, jakie rzeczywiście są ceny na rynku. Niemniej jednak weźmy pod uwagę, że wymaga to dużego nakładu pracy, wiedzy, a także poświęcenia dużej ilości czasu. Stąd też czasami lepiej jest zaufać mechanikom. Pamiętajmy, że auto to kosztowna sprawa, dlatego nawet wymiana części może być sporym wydatkiem.