Patent sternika morskiego oraz patent żeglarski cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród przedstawicielek płci pięknej. Co ważne, z kursu może korzystać nie tylko osoba dorosła, ale i nieletnia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie kursy są dedykowane najmłodszym. Zanim więc zdecydujemy się wziąć udział w jakimkolwiek kursie, dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś na jego temat. Ważny jest między innymi czas trwania takiego kursu. Jak się okazuje, czas trwania kursu żeglarskiego może być uzależniony od naprawdę wielu czynników. 

Jak długo trwają kursy żeglarskie?

Kurs żeglarski - ile trwa?
Kurs żeglarski – ile trwa?

Jeżeli interesuje nas jachtowy sternik morski kurs, a także inny rodzaj kursu, chcemy na pewno wiedzieć, jak długo będzie on trwał. Na pytanie o czas trwania kursu żeglarskiego nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, na jaki dokładnie kurs się wybieramy. Zazwyczaj, im bardziej zaawansowany rodzaj kursu, tym dłużej będzie on trwał. Nie należy jednak zapominać o tym, że czasem kursy dla początkujących trwają bardzo długo. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych preferencji. Można zdecydować się zarówno na dłużej, jak i krócej trwający kurs żeglarski. Warto także mieć na uwadze to, że dość długo trwają zazwyczaj obozy żeglarskie dla dzieci. Wielu nastolatków ucieszy się z kursu, który będzie trwał kilka tygodni. Nie należy zapominać także o tym, że istnieje możliwość udziału w kursach weekendowych. Kursy tego rodzaju będą idealnym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, które nie dysponują na co dzień zbyt dużą ilością czasu. Doskonale byłoby zwrócić na nie uwagę wówczas, gdy na co dzień jesteśmy zapracowani. Kursy weekendowe to także doskonałe rozwiązanie, jeżeli zależy nam na odświeżeniu posiadanych umiejętności żeglarskich. Dzięki temu będzie można powrócić do żeglowania. 

Dla kogo kursy żeglarskie?

Żeglarstwo dla początkujących cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ale nie oznacza to, że kursy dla zaawansowanych takiego zainteresowania nie wzbudzają. Przed dokonaniem wyboru kursu, należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy czujemy się początkujący czy też chcemy poszerzyć naszą wiedzę oraz umiejętności. Jak się okazuje, kursy dla początkujących będą z reguły lepsze dla osób bez uprawnień. Przypadną do gustu także osobom, które uprawnienia mają, ale nie praktykowali żeglarstwa przez zbyt długi czas. Jeżeli jednak posiadamy już podstawowe uprawnienia, najlepiej będzie zdecydować się na udział w kursie dla zaawansowanych. Należy także pamiętać o tym, że nieco inne kursy są dedykowane osobom dorosłym, a inne dzieciom. Jeżeli więc zamierzamy wysłać na kurs czy obóz żeglarski nasze dziecko, należałoby zwrócić uwagę na kursy dla nieletnich. Nie należy przy tym zapominać o tym, aby sprawdzić, dla jakiej grupy wiekowej jest organizowany dany kurs. Wybierając kurs żeglarski warto zwrócić uwagę na to, gdzie jest on organizowany. Najlepiej byłoby, gdyby był organizowany w miejscowości w pobliżu jezior lub morza. Wówczas szanse na rozwój umiejętności praktycznych będą zdecydowanie największe. 

Jak prawidłowo uczestniczyć w kursie żeglarskim?

Jeżeli zależy nam na tym, aby szkolenia żeglarskie w Szczecinie, a także szkolenia w innych miastach przyniosły skutek, należy postarać się o odpowiedni sposób uczestniczenia w nich. W przeciwnym razie wyrzucimy pieniądze w przysłowiowe błoto. Nawet najlepszy kurs żeglarski nie pomoże, jeżeli nie będziemy w niego zaangażowani jako uczestnicy. Warto starannie przygotować się do kursu. Jeżeli nie wiemy co ze sobą zabrać, możemy skontaktować się z organizatorem kursu, który udzieli nam wskazówek. Równie dobrze możemy jednak zdecydować się na przejrzenie bazy wiedzy, jaką stanowią portale żeglarskie. Znajdziemy tam wskazówki wielu osób, które miały już przyjemność, często wielokrotnego uczestnictwa w kursach żeglarskich. Na kursy żeglarskie zaleca się zazwyczaj zabranie najważniejszych dokumentów. Będzie to przede wszystkim dowód osobisty. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zabrania innego rodzaju dokumentu potwierdzającego tożsamość. Nie należy zapominać także o legitymacji. Mowa tu nie tylko o legitymacji studenckiej czy uczniowskiej, ale również o legitymacji pracownika uczelni wyższej. Mogą się one okazać bardzo pomocne, jeżeli zależy nam na atrakcyjnej zniżce. Zdecydowana większość firm organizujących kursy żeglarskie oferuje bowiem atrakcyjne zniżki dla osób posiadających legitymacje. Warto mieć przy sobie dokument, bo czasami uprawnia nas on do uzyskania 50% zniżki. Warto także zabrać ze sobą wygodne ubranie. Wygodne ubranie to na pewno nie sukienka ani nie szpilki. Doskonale byłoby więc zabrać ze sobą buty, takie jak tenisówki czy adidasy. Pomocne mogą okazać się także trampki. Kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy także będą idealnym rozwiązaniem. Warto także wyposażyć się w podręcznik o podstawach żeglarstwa. Przydatny będzie także zeszyt, w którym zanotujemy najważniejsze kwestie związane z żeglowaniem.