Pianka Eva – jak używać? Osoby, które są zainteresowane tematyką cosplayu doskonale zdają sobie sprawę z tego, że pianka Eva uznawana jest za niezwykle popularny materiał. Jest to zapewne związane z charakterystycznymi, jednocześnie korzystnymi właściwościami. Niewiele osób wie jednak, jak w praktyce materiał może być używany. Jakie cechy charakterystyczne posiada pianka Eva?

Dlaczego pianka Eva cieszy się tak dużą popularnością? W jakim celu wykorzystywana jest pianka Eva? Jak możemy używać pianki Eva w szeroko rozumianym cosplayu? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań udzielamy w poniższym wpisie, w konsekwencji serdecznie zapraszamy do jego lektury. 

Jakie cechy charakterystyczne posiada pianka Eva?

Zapewne wiele osób może się zastanawiać, czym tak właściwie jest pianka Eva. Otóż z chemicznego punktu widzenia jest to połączenie ze sobą kopolimeru etylenu z octanem winylu. Materiał ten posiada zamknięte komórki. Wiele mówi się o tym, że jest w pełni termoformowalny. Co to oznacza jednak z praktycznego punktu widzenia? Otóż okazuje się, że możliwe jest uzyskanie niemalże dowolnego kształtu, w zależności od tego, jakie są nasze preferencje. Jest to materiał cieszący się ogromną popularnością i służy do tworzenia najróżniejszych elementów cosplayu, czego przykładem są chociażby stroje, dekoracje, rekwizyty, ozdoby. Tworzywo uznawane jest za elastyczne i łatwe w obróbce- to doprowadza do tego, że zastosowanie jest naprawdę szerokie. Piankę Eva wykorzystuję się nie tylko w cosplayu, ale również w sporcie, reklamie, motoryzacji, a nawet przez ortopedów. Grubość może wynosić od 2 mm do 10 mm. Warto w tym miejscu podkreślić to, że oferowanych jest wiele wariantów kolorystycznych, jak również zróżnicowana twardość. Często wykonywane są z niej chociażby miecze, zbroje, napierśniki, jak również inne elementy kostiumu. 

Dlaczego pianka Eva cieszy się tak dużą popularnością?

Pianka Eva - jak używać?
Pianka Eva – jak używać?

Wiemy już, czym jest pianka Eva. Warto teraz uzyskać nieco więcej informacji w zakresie właściwości. Zastosowanie tego materiału jest naprawdę szerokie, co jest spowodowane charakterystycznymi cechami umożliwiającymi uzyskanie elementów o zróżnicowanych kształtach. Należy w tym miejscu wspomnieć o tym, że pianka Eva zachowuje swoje właściwości w różnorodnych temperaturach, zaczynając od -40 stopni do 75 stopni. To sprawia natomiast, że może być wykorzystywana również na zewnątrz, gdy warunki atmosferyczne nie są najkorzystniejsze. Ogromną korzyścią pianki jest też łatwość w czyszczeniu. Wystarczy, że wykorzystamy nasączoną wodą chusteczkę, aby pozbyć się zabrudzeń. Jeśli są one nieco bardziej problematyczne, wówczas z pewnością strzałem w dziesiątkę będą delikatne, domowe detergenty. Następną właściwością pianki Eva jest również jej odporność na wodę. Okazuje się, że nie wsiąka cieczy w przypadku deszczu, co jest ogromnym udogodnieniem. Duża elastyczność natomiast wpływa na duże możliwości w zakresie formowania. Jeśli wykażemy takie zainteresowanie, pianka może zostać zafarbowana, a to zwiększa jej możliwości w zakresie tworzenia strojów cosplay. Tworzywo to uznawane jest za wszechstronne, co wpływa bezpośrednio na popularność.

W jakim celu wykorzystywana jest pianka Eva?

Nie trzeba być specjalistą w zakresie tego materiału, aby móc wywnioskować, że jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Jest to związane z satysfakcjonującą elastycznością i możliwością formowania, czego konsekwencją jest uzyskiwanie naprawdę ciekawego kształtu. Piankę stosuje się przede wszystkim do strojów cosplay, a mianowicie do wytwarzania wielu elementów, zaczynając od zbroi, poprzez nagolenniki, kończąc na ogromnych mieczach. Co ciekawe, nie jest to jedyne jej zastosowanie. Często spotyka się ją w branży medycznej, bowiem za jej pomocą wytwarza się artykuły, które mogą być bardzo pomocne jeśli chodzi o rehabilitację. Jeśli chodzi o jachty, to może służyć jako izolacja akustyczna i termoizolacja. Maty i puzzle z pianki mogą być świetną formą zabawy dla dzieci. Obecność ich jest widoczna chociażby w salach tanecznych bądź w profesjonalnych i dobrze wyposażonych siłowniach. Jest to niemalże gwarancja satysfakcjonującej ochrony przed upadkami, jednocześnie izolowane jest podłoże. 

Sprawdź koniecznie:

Jak możemy używać pianki Eva w szeroko rozumianym cosplayu?

Cechą charakterystyczną pianki Eva jest łatwość i lekkość w obróbce, jednocześnie niska waga. Jej właściwości sprawiają, że uzyskanie upragnionego efektu nie jest problematyczne. Pianka świetnie sprawdzi się do produkcji strojów nie tylko dla doświadczonych osób, ale również dla tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w zakresie cosplayu. Jest to jedno z tych tworzyw, które cieszy się ogromną popularnością. Pianka może być wzmacniana za pośrednictwem arkuszy termoplastycznych. Pianka EVA jest łatwa do cięcia i formowania- dość często wykorzystuje się możliwości tradycyjnych nożyczek, które w tym przypadku sprawdzają się niemalże doskonałą. Budowanie nawet skomplikowanych strojów nie powinno być problemem, o ile wykażemy się odrobiną kreatywności.