Witamina A stanowi jedną z najważniejszych witamin. Nie sposób nie zauważyć, że znajduje się ona w wielu produktach żywnościowych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie to produkty. Warto byłoby też mieć świadomość tego, jak suplementować witaminę A. Wybór suplementu musi być przede wszystkim starannie przemyślany. W przeciwnym bowiem razie, nie będziemy zadowoleni z efektów. Należy również wiedzieć, jakie są objawy niedoboru oraz nadmiaru tej witaminy w naszym organizmie. Okazuje się bowiem, że wiedza na ten temat jest dość istotna.

Poznaj objawy niedoboru witaminy A

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są objawy niedoboru witaminy A. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Niestety, niedobór witaminy A nierzadko wiąże się z występowaniem zaburzeń wzroku. Szczególnie problematyczna jest kurza ślepota. Nie sposób nie dostrzec, że borykają się z nią w szczególności osoby starsze. Dość dobrze byłoby zdawać sobie sprawę także z tego, że niedobór witaminy A odbija się na kondycji naszej skóry, włosów oraz paznokci. Na skórze twarzy mogą się pojawiać uciążliwe niedoskonałości. Ponadto, niedobór witaminy A może sprawić, że skóra nie będzie pełna blasku. Dobrze byłoby zdawać sobie także sprawę z tego, iż witamina A czyni włosy szorstkimi oraz matowymi. Niedobór witaminy A może niekorzystnie wpłynąć także na paznokcie. Sprawi, że staną się one kruche i łamliwe. Nie sposób zaprzeczyć temu, iż niedobór witaminy A jest niebezpieczny dla każdego i w każdym wieku. Może przydarzyć się dzieciom, osobom młodym, dorosłym w sile wieku oraz rzecz jasna seniorom. Dlatego tak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, która pozwoli nam dostarczy sobie odpowiedniej ilości witaminy A. Wskazana jest również suplementacja, jeśli dostrzeżemy u siebie objawy mogące świadczyć o jej niedoborze. W razie wątpliwości, oznaczmy poziom witaminy A w krwi. 

Dowiedz się, jakie są objawy nadmiaru witaminy A

Zazwyczaj przejmujemy się niedoborem witaminy A. I bardzo dobrze, bo to on jest powszechniejszy i powinien nas martwić. Niemniej jednak, niebezpiecznym stanem jest także hiperwitaminoza. Warto byłoby więc ustrzec się nadmiaru witaminy A. Przydatne będzie więc poznanie objawów witaminy A. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Powiększona wątroba i żółta skóra może świadczyć o tym, iż przedawkowaliśmy witaminę A. Nudności czy rozdrażnienie także mogą być tego objawem. Niepokojące są również bóle głowy, zwłaszcza te uciążliwe i nawracające. Powszechnym problemem jest także ból mięśni i stawów. O nadmiarze witaminy A w organizmie świadczą również takie objawy jak niewielka zawartość wapnia w kościach, co może skutkować ich łamliwością. Objawy mogące świadczyć o hiperwitaminozie są dość niespecyficzne. Z tego też względu, należy wykluczyć inne ich podłoże. Warto więc udać się na konsultację lekarską. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się zrobienie badań laboratoryjnych i obrazowych, które nieco rozjaśnią nam sytuację.

W czym znajdziemy najwięcej witaminy A?

Witamina A - gdzie jest jej najwięcej?Duże ilości witaminy A znajdują się w warzywach oraz owocach o pomarańczowym i czerwonym zabarwieniu. Nie ulega wątpliwości, że będzie to dynia, żółta cukinia, marchew, a także papryka. Dość duże ilości cennej witaminy A znajdują się również w gruszkach czy melonach. Uwagę należy zwrócić na brzoskwinie, morele oraz na grapefruity. Możemy więc korzystać z naprawdę mnóstwa owoców i warzyw. Najlepiej zwracać uwagę na te sezonowe, świeże. Jeżeli nie mamy jednak dostępu do świeżych owoców oraz warzyw, dobrym pomysłem będzie wybranie tych mrożonych oraz suszonych. Posiadają one spore ilości cennych witamin i minerałów, mimo, że uległy obróbce. Jeżeli zależy nam na dostarczaniu swojemu organizmowi odpowiedniej ilości witaminy A, musimy postarać się o regularne jedzenie warzyw i owoców. W przeciwnym bowiem razie mowy o efektach być niestety nie może. W pewnych sytuacjach nie pomijajmy jednak suplementacji. 

Jaki suplement z witaminą A należy wybrać?

Jeżeli poszukujemy suplementu z witaminą A, skierujmy kroki do apteki. Możemy wybrać zarówno aptekę internetową, jak i stacjonarną. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również zajrzenie do niektórych drogerii. Nie należy zapominać o tym, że wybór dobrego jakościowo suplementu łatwy nie jest. Koniecznie należałoby zdecydować się na przejrzenie opinii o danych suplementach, które mogą dać nam pewien pogląd na temat ich skuteczności. Bardzo często w suplemencie z witaminą A znajduje się także witamina E, zwana witaminą młodości. Nie sposób nie zauważyć, że rezultaty przyniesie jedynie systematyczna suplementacja. Suplement należy zażywać zgodnie z zaleceniami producenta wskazanymi na opakowaniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie więc przejrzenie ulotki, jeżeli jest ona dołączona do opakowania leku. Wskazana jest także cierpliwość. Satysfakcjonujących rezultatów suplementacji nie zobaczymy od razu. Ujrzymy je po kilku tygodniach regularnego stosowania suplementów i warto mieć tego świadomość. Dobrze byłoby również pamiętać, że najlepiej dostarczać witaminę A z pożywienia.