Trendy demograficzne w Polsce nie pozostawiają złudzeń. Społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie. Do tego można dołożyć siedzący tryb życia, brak wystarczającej aktywności fizycznej, nieodpowiednią dietę i mamy gotowy przepis na pacjenta gabinetu fizjoterapii. Jeżeli więc zastanawiasz się nad założeniem gabinetu rehabilitacji, nie musisz się obawiać – pacjentów z pewnością nie zabraknie. Jak w takim razie otworzyć taki gabinet i od czego zacząć ?

Gabinet z kontraktem z NFZ – gwarancja stałych dochodów

Pierwszym krokiem będzie zastanowienie się czy własny gabinet rehabilitacji ma być placówką komercyjną, czy lepszym rozwiązaniem będzie kontrakt z NFZ. Jest to o tyle ważne, że umowa z NFZ wymaga dostosowania się do rygorystycznych przepisów dotyczących sprzętu, czasu działania czy wymagań lokalowych. Kontrakt z NFZ to gwarancja stałych dochodów oraz pełnego obłożenia, ponieważ wielu pacjentów nie jest w stanie finansować rehabilitacji z własnych środków. Dodatkowo placówki, które posiadają umowę z funduszem, często są postrzegane jako sprawdzone i bezpieczne miejsca, gdzie warto podjęć walkę o powrót do zdrowia. Należy przy tym pamiętać, że spełnienie wszystkich wymagań stawianych przez fundusz, nie gwarantuje otrzymania kontraktu, ponieważ placówek, które chciałyby współpracować z NFZ jest na rynku bardzo dużo.

Sprawdź także:

Wymagania stawiane placówkom, które chcą współpracować z NFZ

Wszystkie wymagania dotyczące gabinetów rehabilitacyjnych świadczących usługi dla NFZ zostały szczegółowo opisane w odpowiednich rozporządzeniach Ministerstwa Zdrowia. Dodatkowo każda z placówek rehabilitacji jest zobowiązana do świadczenia swoich usług tylko przy pomocy wyrobów medycznych, które spełniają kryteria zawarte w ustawie o wyrobach medycznych. To oznacza, że muszą posiadać odpowiednie certyfikaty i pozwolenia.

Dodatkowo, trzeba pamiętać, że gabinet musi być otwarty co najmniej 5 dni w tygodniu. Powinien również działać nie krócej niż 5 godzin bez przerwy oraz dwa dni w tygodniu być otwarty dla pacjentów w godzinach popołudniowych.

Rehabilitacja dla prywatnych pacjentów – pomysł na przyszłościowy biznes.

Prywatny gabinet rehabilitacji to wysokie koszty. Dlatego warto solidnie się przygotować do jego funkcjonowania. Dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie wstępnego badania rynku, aby określić jak wysoki jest popyt na usługi, które chcemy oferować. Dodatkowo należy sprawdzić, jakie zabiegi oferuje konkurencja, jaki posiada sprzęt oraz jak kształtują się ceny na rynku. Warto również przemyśleć inne działania, które spowodują, że prywatny gabinet okaże się sukcesem i będzie zaspokajał potrzeby pacjentów.

Najważniejszym elementem dobrze działającego gabinetu będzie personel. Powinny to być osoby, które posiadają gruntowną wiedzę i najlepiej duże doświadczenie, zdobyte w wielu placówkach rehabilitacyjnych. Poza tym powinny to być osoby otwarte, uśmiechnięte, pozytywnie nastawione do pracy i innych ludzi. Wysoki poziom empatii i cierpliwości w tym zawodzie to duży plus. Dużym plusem gabinetu może być współpraca z lekarzami specjalizującymi się w ortopedii, traumatologii czy rehabilitacji. Tego rodzaju oferta może być korzystna dla osób, które szukają dodatkowych rad i konsultacji u zaufanych i polecanych specjalistów.

Oprócz personelu, dobry gabinet rehabilitacji powinien posiadać nowoczesne urządzenia i sprzęt niezbędny do zabiegów fizykoterapeutycznych i kinezyterapeutycznych. Ważne jest, aby urządzenia były przede wszystkim zaspokajały potrzeby i oczekiwania pacjentów oraz gwarantowały wysoką skuteczność leczenia. Magnesem przyciągającym klientów może być również dostęp do sprzętu, który nie pojawia się w gabinetach z umowami w ramach NFZ.

Ostatnim elementem, który może wpływać na popularność gabinetu prywatnego jest jego lokalizacja i zaplecze higieniczno-sanitarne. Warto zwrócić uwagę, czy w miejscu, w którym planujemy otworzyć gabinet jest wygodny parking i łatwy dojazd komunikacją miejską. Przy wejściu do obiektu powinny podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli gabinet jest na wyższych piętrach, niezbędna jest winda. Ważną rolę pełni również łatwy i bezpieczny dostęp do pomieszczeń sanitarnych wyposażonych w środki do dezynfekcji i ręczniki. Dla wielu pacjentów istotne jest również to czy pomieszczenia są przytulne oraz gwarantują wystarczający poziom intymności podczas wykonywania zabiegów.

Własny gabinet rehabilitacyjny. Jak przyciągnąć klientów ?

Decyzja o tym czy otworzyć własny gabinet rehabilitacji nie jest zadaniem łatwym. Dostosowywanie się do wymogów NFZ często wymaga wysokich nakładów finansowych, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Dodatkowo narzucony sprzęt nie zawsze spełnia oczekiwania fizjoterapeutów i pacjentów oraz często nie nadąża za najnowszymi trendami. W przypadku własnego gabinetu nie ma takich ograniczeń. Można wyposażyć go w urządzenia do rehabilitacji, które są sprawdzone, skuteczne i trafiają dokładnie w potrzeby pacjenta. Decydując się na prywatną placówkę, warto również pamiętać o profesjonalnej stronie internetowej zawierającej opis usług, cennik i zdjęcia gabinetu oraz zadbać o dobre opinie na innych, branżowych portalach.