Przebieg procesu powstawania odzieży z nadrukami jest bardzo interesujący. Zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że produkcja poszczególnych części garderoby nie jest trudna, ani skomplikowana, wiele czynności manualnych wykonują maszyny. Nadruki stosuje się nie tylko w produkcji masowej, często są to projekty indywidualne.

Wykonanie projektu

Projektanci wzorów muszą zdawać sobie sprawę, że grafika często decyduje o tym, jaka metoda znakowania będzie najefektywniejsza. Metoda nadruku powinna być dopasowana indywidualnie do wzoru, ponieważ nawet bardzo dobry pomysł nie będzie dobrze wyglądał na odzieży, jeśli technika wykonania będzie nieodpowiednia.

Projekt można wykonać w różny sposób, można kupić gotowe projekty ze stocków, czyli banków zdjęć i projektów, największe mają miliony projektów. Indywidualny projekt można zlecić do wykonania profesjonalistom, grafikom i ilustratorom. Jest to drogie rozwiązanie, ale daje pewność, że projekt będzie unikatowy. Projekty wykonywane po tzw. znajomości są z reguły bardziej kosztowne, opóźnione w czasie, a także powodują więcej problemów niż kupienie gotowego projektu. Wzór na stroje sportowe z nadrukiem można też zdobyć bezpośrednio z internetu, jest to dobre rozwiązanie, jeśli obejmuje ograniczoną liczbę osób. W przypadku wykonywania nadruków firmowych lub zakładania marki ubrań nie jest to już takie proste, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę prawa autorskie.

Zobacz koniecznie:

Powstawanie nadruku na koszulkach – sitodruk bezpośredni

Sitodruk bezpośredni jest bardzo powszechną metodą stosowaną do nanoszenia nadruków na stroje sportowe i inne części garderoby. Sitodruk bezpośredni z reguły jest wykorzystywany przy większych partiach zamówień. Przygotowany wcześniej wzór grafiki musi być poddany wektoryzacji, to znaczy, że musi być wyrysowany w takim formacie, jaki jest stosowany w druku, aby mógł być wykorzystany przez różne programy komputerowe. Po wykonaniu wektoryzacji przygotowywana jest matryca, jest to aluminiowa ramka, do której przymocowywana jest specjalna siatka. Następnie określa się na niej miejsca, które mają być niezadrukowane i odpowiednio się je zabezpiecza. Bluzy firmowe z nadrukiem wykonywane są poprzez wtłaczanie farby przez matrycę. Zastosowanie tej metody umożliwia wykonywanie bardzo skomplikowanych nadruków na podłoża wykonane z różnych materiałów. Jest także możliwość wykonania nadruków fluorescencyjnych i przestrzennych, dzięki zastosowaniu nowoczesnych farb puchnących.

Nadruki na koszulki – druk transferowy

Druk transferowy to przenoszenie nadruków na odzież za pomocą papieru transferowego. Daje efekt idealnie gładkiego nadruku z doskonale wykończonymi krawędziami i dobrze naniesionym kolorem. Metoda ta jest wykorzystywana przy mniejszych nakładach, gdy jest problem z wykonaniem sitodruku bezpośredniego, w przypadku dzianin i tkanin o nierównej powierzchni. Kiedy jest wymagana wyjątkowa jakość nadruku, papier jest specjalnie modyfikowany, dodaje się do niego odpowiednie związki. Metoda jest stosowana na bluzy sportowe z nadrukiem, koszulki, kurtki i czapki promocyjne.

Nadruki – druk sublimacyjny

Metoda z zastosowaniem druku sublimacyjnego stosowana jest często do dekorowania białej tkaniny poliestrowej. Bardzo dobrze odnajduje się także sublimacja na tkaninach, które są mieszanką bawełny i poliestru. Proces rozpoczyna się od naniesienia wzoru na papier sublimacyjny. Następnie nadruk przy pomocy specjalnej prasy jest umieszczany na odpowiednim miejscu. Inaczej niż przy innych metodach, w tym wypadku tusz wnika w głąb tkaniny, szczególnie dobrze wygląda sublimacja na tkaninach poliestrowych. Metoda ta wykorzystuje działanie naturalnych sił fizycznych. Specjalnie wywołuje się zjawisko, w którym ciało stałe pod wpływem temperatury przechodzi w stan gazowy i dokładnie zabarwia tkaninę. W procesie nie występuje stan ciekły. Druk wykonany przy użyciu tej metody jest odporny na ścieranie i oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nadruki na stroje sportowe wykonane tą techniką są bardzo wyraziste, a wysokiej jakości kolorów nie można uzyskać za pomocą innych metod.

Wydruk metodą sublimacyjną jest korzystny ekonomicznie, nie wytwarza dużych kosztów, a wydruki są bardzo realistyczne i wyjątkowo trwałe. Wydruk projektu przed zastosowaniem nie musi być specjalnie opracowywany. Technika stosowana jest jako sublimacja na tkaninach, ceramice, drewnie i metalu.

 Im większa jest zawartość poliestru w tkaninie, tym uzyskany kolor jest bardziej wysycony i wyrazisty, nadruki sublimacyjne są wyjątkowo odporne na działanie wody.

Wytrzymałość nadruku

Niezmiernie ważną kwestią jest wytrzymałość nadruku, aby utrzymał się na odzieży dłużej, a nie tylko do pierwszego prania. Nie tylko metoda zastosowanej grafiki i odpowiedni tusz ma znaczenie, ważne jest także podłoże, trwałość materiału, z jakiego została wykonana koszulka. Należy także stosować zasadę, że wszystkie koszulki trzeba prać i prasować na lewej stronie, umiejętne obchodzenie się z materiałem pozwoli cieszyć się koszulką z nadrukiem przez wiele lat.