Nie ma nic gorszego, niż długa podróż samochodem w ciszy. Nużący dźwięk pracującego silnika lub padającego deszczu może uśpić i znużyć nawet najbardziej doświadczonego kierowcę. Z pomocą przychodzi nam wtedy niezastąpione wyposażenie każdego auta – odtwarzacz. Niezależnie od tego, czy wybieramy się w podróż samotnie, czy w grupie znajomych, muzyka z radia samochodowego zawsze jest dobrym pomysłem.

Dobierz muzykę do sytuacji

Kto z nas nie zna sytuacji, w której jadąc nocą pustą ulicą, widząc za oknem ciągle ten sam krajobraz, jedyną muzyką jaką możemy znaleźć w radiu jest powolna i spokojna melodia. Takie dźwięki nie pomagają w utrzymaniu koncentracji, co w efekcie może być dla nas bardzo niebezpieczne. Jeśli nie możemy znaleźć odpowiedniej muzyki, siłą rzeczy włączamy własną. Z kolei wiele osób nie lubi słuchać przemieszanej gatunkowo i przerywanej reklamami muzyki z radia, więc w takich sytuacjach płyta ulubionego wykonawcy lub pendrive i telefon są nieodłącznymi dodatkami każdej, nie tylko dłuższej podróży. Podróżując wraz z rodziną lub przyjaciółmi postarajmy się tak dobrać muzykę, aby pasowała wszystkim pasażerom. Oczywiście każdy z nas ma inny gust, ale nic nie stoi na przeszkodzie odtwarzać po kolei różne gatunki. W końcu nie ma nic gorszego, nic krępująca cisza, która zdarza się nawet w najweselszym towarzystwie.

Zobacz także:

 

Wybierz dobre radio samochodowe

Jeśli nasz samochód nie ma wbudowanego odtwarzacza, musimy kupić go na własną rękę. Na rynku znajdziemy ogromną ilość modeli w dużych rozbieżnościach cenowych. Różnice te  najczęściej wynikają nie tylko z jakości i marki sprzętu, ale głównie z oferowanych funkcjonalności. Nowe radia samochodowe oprócz oczywiście odbierania fal radiowych, oferują również m.in. łączenie z telefonem przez Bluetooth, dzięki któremu oprócz odtwarzania muzyki z telefonu, możemy potraktować je jako zestaw głośnomówiący lub w komfortowy sposób korzystać z nawigacji, która będzie udzielać nam odpowiednich wskazówek przez głośniki w samochodzie. Niektóre obecne na rynku modele oferują także obsługę głosową, dzięki której będziemy mogli wygodnie sterować odtwarzaczem i telefonem, dyktując wiadomości lub wybierając kontakty bez rozpraszania swojej uwagi. Wiele modeli oferuje też złącza USB, dzięki którym nie tylko podłączymy do nich pendrive, ale także zyskamy kolejny port służący do ładowania telefonu lub tabletu, co szczególnie przyda się w przypadku dłuższej podróży w kilka osób. Duży ekran pozwoli na wygodną i szybką obsługę, często oferując nawet dostęp na żywo do kamerki samochodowej i plików wideo, co szczególnie spodoba się chociażby dzieciom, które z pewnością gorzej niż dorośli znoszą długie i monotonne podróże. Wybierzmy model oferujący wszystkie potrzebne nam funkcjonalności i unikajmy tanich producentów oferujących sprzęt ze wszystkimi nowoczesnymi rozwiązaniami w niskiej i nietrwałej jakości. Co najważniejsze, pamiętajmy o najważniejszym czynniku dobrego radia samochodowego, dźwięku. Upewnijmy się co do brzmienia muzyki przed zakupem, w końcu przede wszystkim będziemy używali go, do słuchania ulubionych wykonawców.

Dokształć się w podróży

Długą samotną podróż można wykorzystać również w konstruktywny sposób. Z pomocą serwisów streamingowych jesteśmy w stanie za pomocą radia samochodowego odtworzyć różnego rodzaju podcasty, audiobooki i kursy językowe. W szczególności te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością – i całkiem słusznie. Ogromna biblioteka kursów niemal wszystkich najpopularniejszych języków pozwoli nam spożytkować długie godziny jazdy samochodem na prawdziwą lekcje. Jeśli nie narzekamy na nadmiar wolnego czasu, pragniemy powiększyć swoje umiejętności językowe i dużą część naszego dnia zajmuje autem, to rozwiązanie będzie idealne. Dobrym pomysłem urozmaicającym samotną jazdę samochodem będzie z pewnością odsłuchiwanie różnych podcastów i audiobooków. W dzisiejszych czasach, gdy każdy z nas żyje w biegu bardzo trudno znaleźć czas na dobrą lekturę lub niezobowiązujące słuchowisko, dlatego godziny spędzane w samochodzie  wydają się być dobrym momentem na nadrobienie zaległości. Większość znanych dzieł literatury dostępna jest w wersji audio, a dodatkowym smaczkiem są znani aktorzy lub osobistości medialne czytające tekst. Niektóre audiobooki czytane są przez więcej niż jedną osobę, co z pewnością pomoże nam odczuć odpowiedni klimat i odebrać dzieło tak, jak powinniśmy. Dodatkowym atutem, będzie z pewnością uspokojenie kierowcy, w końcu nic nie potrafi być tak stresujące, jak jazda samochodem, gdy musimy uważać nie tylko na siebie, ale także na innych uczestników ruchu drogowego.

Niezbędne wyposażenie każdego auta

Radio samochodowe powinno służyć nie tylko do słuchania muzyki. Staje się coraz bardziej funkcjonalnym dodatkiem każdego auta i z powodzeniem jest w stanie zastąpić kilka urządzeń. Jeśli nasze nowe auto nie ma wbudowanego odtwarzacza, jak najszybciej wyposażmy je w to urządzenie. To nieodłączny towarzysz każdej podróży, a długa, samotna jazda bez niego, wydaje się niemal niemożliwa, a na pewno nudna.