Telewizory smart wykorzystują domową sieć do przesyłania wideo, gier i innych usług za pośrednictwem nowoczesnego smart tv. Smart tv najczęściej wykorzystuje klasyczny przewód Ethernet lub wbudowane wifi za pośrednictwem, którego możemy nawiązać połączenie i umożliwić telewizorowi stałe podłączenie do sieci. Większość dzisiejszych telewizorów obsługuje połączenie wifi, jednak uważaj na starsze modele. Niektóre z nich niestety nie posiadają tej funkcji. Będziesz musiał upewnić się wówczas, czy jesteś w posiadaniu dostatecznie długiego kabla, który pozwoli na podłączenie telewizora do domowego modemu.

Osoby z większymi domami powinny też upewnić się, co do tego, czy zasięg połączenia wifi działa dostatecznie dobrze. Jeżeli na przykład router znajduje się na drugim piętrze, a smart tv znajduje się w piwnicy, zestaw może nie być w stanie połączyć się z pełną prędkością internetu lub będzie sporadycznie zrywał połączenie z uwagi na brak zasięgu. Warto mieć na uwadze to, że większość odbiorników wifi w telewizorach jest niestety dosyć wrażliwa. Jeżeli nie zapewnimy im dobrej jakości połączenia, możemy pożegnać się z płynnym oglądaniem netflixa lub HBO przez internet.

Jeżeli twój smart tv nie otrzymuje dostatecznego sygnału pomimo tego, że znajduje się blisko routera bezprzewodowego, masz kilka możliwości, które mogą pomóc. Jeżeli router ma więcej niż 3 lata, możesz wyposażyć się w przedłużacze zasięgu wifi, które zwiększą odległość, na której sprzęt będzie mógł odbierać stabilne połączenie z  internetem. Urządzenia te wymagają odrobinę czasu i cierpliwości, które należy poświęcić na ich dokładne skonfigurowanie i zainstalowanie. Istnieją również routery siatkowe, które rozszerzają zasięg internetu w całym domu. Jest to sprzęt, w który warto się wyposażyć, gdy zauważysz problemy z zasięgiem routera w dużym domu.

Jakie usługi oferują poszczególne telewizory i czym się od siebie różnią?

Pamiętajmy o tym, że nie ma czegoś takiego jak standardowy interfejs lub system operacyjny w smart tv. Niemal każdy producent nowoczesnych telewizorów korzysta z innego oprogramowania i różnej prezentacji graficznej. Niektóre firmy korzystają nawet z różnych od siebie systemów operacyjnych i interfejsów w zależności od modelu telewizora. Niemal każdy smart tv obsługuje popularne usługi strumieniowania aplikacji Netflix, Hulu, Amazon Prime Video I Pandora, dlatego też mają pewne cechy ze sobą wspólne. Tylko niektóre z telewizorów oferują aplikacje, które są niekompatybilne z innymi modelami. Wraz ze wzrostem popularności telewizorów z systemem smart wzrosła także liczba aplikacji przeznaczonych do strumieniowania kanałów telewizyjnych lub innych usług wideo przez internet.

Za pośrednictwem internetowego połączenia w smart tv możemy połączyć się z wiadomościami z całego świata, pogodą z różnych regionów lub informacjami politycznymi całkowicie za darmo. Należy przy tym zwrócić uwagę, że producenci, którzy oferują budżetowe modele smart tv, zazwyczaj mają w swojej ofercie okrojoną wersję aplikacji. Tylko najdroższe zestawy posiadają pełen zakres usług i aplikacji, które są najbardziej spopularyzowane, dlatego też warto upewnić się, co do tego, czy na pewno konkretny model, który wybierzemy, spełni nasze oczekiwania w niedalekiej przyszłości.

Aplikacje to nie wszystko, co mają do zaoferowania

Kilku z producentów dodaje obsługę coraz bardziej popularnych systemów głosowych do swoich telewizorów. Najczęściej łączą się z technologią Google Home lub Amazon Alexa. Za pośrednictwem tych systemów telewizory mogą zrozumieć bardzo dużą ilość poleceń głosowych, oferują głębszą możliwość wyszukiwania treści, a nawet kontrolowanie kompatybilnych z systemami smart urządzeń. W ich skład najczęściej wchodzą termostaty, zamki do drzwi, rolety na oknach, kamery internetowe i światła w domu. Z każdym rokiem producenci telewizorów działają tak, aby dodawać, jak najszersze wsparcie dla programów Alexy i Asystenta Google.

Nie wszystkie systemy smart dbają jednak o te same aspekty w swoich produktach. Niektóre z nich, na przykład SmartCast Vizio, mają minimalną wbudowaną obsługę aplikacji i innych funkcji typowych dla urządzeń smart bez nacisku na dostęp do jak największej ilości nowinek typowych dla rynku z aplikacjami. Najlepiej bezpośrednio po zakupie swojego nowoczesnego telewizora spędzić trochę czasu w sklepie z aplikacjami, aby upewnić się, że ty i twoja rodzina będziecie czuć się dobrze z możliwościami i usługami, które posiada telewizor. Warto zasięgnąć do szczegółowych porównań, które wyszczególniają opcje poszczególnych modeli smart tv i porównują je do innych, dzięki czemu można zauważyć, czym się od siebie różnią.

Porównywarki, które pozwalają dokonać tego rodzaju operacji, są powszechnie dostępne w internecie i będą świetnym źródłem informacji dla każdej osoby, która nie do końca jest obeznana z technologią smart tv i nie wie, w jaki zakup powinna celować. Warto o tym pamiętać, aby być tylko i wyłącznie pozytywnie zaskoczonym rezultatami zakupu.