Zabiegi w salonie kosmetycznym, to sposób wielu kobiet na odprężenie się po ciężkich tygodniach pracy. Nie ma potrzeby wyjeżdżać na kosztowne wakacje w spa, gdy można pójść do ulubionego gabinetu i zażyć pełni relaksu. Przy wybieraniu nowego gabinetu kosmetycznego, warto pamiętać o kilku sprawach. Testowanie na własnej skórze jakości oferowanych usług może skończyć się dla niej tragicznie. Z kolei niezachowanie podstawowych zasad higieny przez kosmetyczkę potrafi skutkować poważnymi chorobami.

Wszelkie zabiegi, które są wykonywane w okolicy śluzówki lub naruszają w jakiś sposób naskórek niosą ryzyko przedostania się do organizmu nieproszonych gości. Takie sytuacje nie zdarzają się często, ale warto o tym pamiętać przed wyborem miejsca w którym chcemy wykonywać jakiekolwiek zabiegi kosmetyczne. O czym trzeba wiedzieć przed zapisaniem się do danego salonu?

Bezpieczeństwo u kosmetyczki

Ze względu na zagrożenia epidemiologiczne gabinety kosmetyczne muszą przestrzegać określonych przepisów, które są regulowane prawnie. Aż do odwołania, zapisy na konkretne godziny mogą być przyjmowane tylko zdalnie. Osoba, która wykonuje zabieg, ma mieć założone jednorazowe rękawiczki i maskę. W salonie nie może być także testerów kosmetyków, a narzędzia używane przez kosmetyczki mają być, w miarę możliwości, jednorazowe. Oczywiście, po każdej klientce należy je zdezynfekować, tak samo jak inne powierzchnie, jak np. klamki, poręcze czy oparcia krzeseł. Gdy środki ostrożności będą powoli rozluźniać, warto przyjrzeć się czy narzędzia pracy wciąż są dezynfekowane, ponieważ to podstawa prawidłowych zasad higieny i bezpieczeństwa w pracy kosmetyczki. Również rękawiczki powinny być jednorazowe, aby móc je zmieniać przy każdym kolejnym kliencie. Jako osoba płacąca za wybrane usługi, warto wymagać, aby zostały wykonane prawidłowo i bez narażania na jakiekolwiek bezpieczeństwo. Ogólny ład, porządek oraz sterylne warunki, to najlepsza wizytówka gabinetu kosmetycznego.

Na co zwrócić uwagę w gabinecie kosmetyczny?

Istnieje kilka ważnych założeń na które należy zwracać uwagę, jako nowa klientka wybranego salonu. Jakość wykonywanych usług postrzegamy subiektywnie, jednak warto wiedzieć o rzeczach, które świadczą, pozytywnie lub negatywnie, o lokalu i jego pracownikach:

  • kosmetyczki lub kosmetolodzy mają skończoną edukację, która jest poparta odpowiednimi dyplomami i doświadczeniem,
  • budowanie przez pracowników pozytywnej atmosfery,
  • zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwo i higieny,
  • oddzielenie poszczególnych stref, np. fryzjerskiej z kosmetyczną, tak, aby nikt sobie nie przeszkadzał,
  • jasne zasady funkcjonowania, zarówno przy zapisach, jak i w trakcie zabiegów,
  • wysoka jakość kosmetyków i sprzętów, które są używane w danym salonie.

Kosmetyczka powinna mieć dyplom szkoły lub kursu, który ukończyła, aby zdobyć kwalifikacje potrzebne do wykonywania tego zawodu. W przypadku kosmetologa wymagany jest dokument potwierdzający ukończenie szkoły wyższej. O profesjonalizmie salonu świadczy także ciągłe dokształcanie się pracowników – szczególnie przez kursy dotyczących konkretnych zabiegów albo studia podyplomowe. Chęć rozwoju i nadążanie za nowinkami w tej branży jest istotnym aspektem, który potwierdza jakość usług, jakie może wykonywać kosmetyczka. Pozytywna atmosfera w gabinecie kosmetycznym również wpływa na to, jak klientka czuje się podczas zabiegów. To oczywiste, że wolimy chodzić do salonów w których możemy się zrelaksować. Dlatego postawa pracowników gabinetu jest równie ważnym aspektem usługi. Na co jeszcze powinno się zwracać uwagę? Kosmetyki i sprzęt w wybranym salonie powinny być produktami najwyższej jakości. Przed zdecydowaniem się na konkretny zabieg warto sprawdzić, jakie kosmetyki są do niego używane. Każda kosmetyczka może wybrać inne produkty do swojego gabinetu, a co za tym idzie – ich jakość może być lepsza lub gorsza.

Cechy idealnej kosmetyczki na miejscu pracy

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać praca idealnej kosmetyczki? Przed zabiegiem, najlepiej przy zapisie, powinna poinformować o ewentualnych skutkach ubocznych, co będzie robić w trakcie wykonywania usługi oraz jaki wpływ będzie miała na naszą skórę. Niektóre zabiegi wymagają przyjścia bez makijażu bądź używania filtrów do twarzy tuż po procedurze. Nie wszystkie zabiegi w gabinetach kosmetycznych są skomplikowane, ale wykwalifikowana osoba nie powinna zbywać klientek, gdy te pytają o szczegóły usługi. Stanowisko i narzędzia do wykonywania zabiegu muszą być zdezynfekowane, a produkty nakładane na skórę nakładane jednorazowymi przyrządami. Odpowiedzialność jest ważną cechą na tym stanowisku, ponieważ usługi wymagające precyzji nie zawsze wychodzą idealnie. Jeśli np. klientce nie spodoba się wzór na paznokciach, który przypadkowo wyszedł krzywo, to odpowiedzialna kosmetyczka powinna zaoferować rekompensatę lub  powtórne wykonanie usługi. Kulturalna, dokładna i rzetelna kosmetyczka, to osoba w odpowiednim miejscu pracy. Jako klientka, warto sugerować się opiniami innych przy wyborze nowego gabinetu kosmetycznego. Z pewnością wśród rodziny i znajomych znajdzie się ktoś, to będzie mógł opisać pracę danego salonu. Również opinie znalezione w Internecie bywają pomocne, ale warto brać pod uwagę, że zarówno pracownicy, jak i polityka danego gabinetu może się zmienić na przestrzeni miesięcy czy lat.