Jak działa wypożyczalnia samochodów? Coraz większa liczba osób posiada swój własny samochód, którym dojeżdża do szkoły, na zakupy czy nawet do pracy. Mają jednak miejsce takie sytuacje, podczas których nasze auto odmawia posłuszeństwa, bądź chwilowo nie posiadamy potrzebnej kwoty na jego zakup, a transport jest wysoce potrzebny. W takim momencie z pomocą mogą przyjść wypożyczalnia samochodów.

Co trzeba wiedzieć przed wypożyczeniem auta?

W aktualnych czasach wypożyczalni samochodów przybywa jak grzybów po deszczu, co jest dosyć popularnym sposobem na nowy biznes. Wynajem busów i wypożyczalnia samochodów mają swoje nienaruszalne zasady, pomimo iż każde takie przedsięwzięcie rządzi się własnymi prawami. Zanim dojdzie do wypożyczenia auta, przyszły klient zobowiązany jest do dokładnego przeczytania regulaminu, zasad wypożyczalni. W celu wypożyczenia samochodu trzeba przygotować się na pytania odnośnie wieku, prawa jazdy, które powinno być posiadane przez minimum rok, kartę kredytową lub kaucję, dowód czy też paszport.

Jak działa wypożyczalnia samochodów?

Zwykłych samochodów, czy też aut dostawczych nie wypożycza się ot, tak, ponieważ jest to dosyć odpowiedzialna decyzja niezależnie od tego, czy auto ma posłużyć na dojazd do pracy, czy też chcę się je wypożyczyć w czasie urlopu. Podpisanie umowy to nie wszystko, ponieważ należy również wpłacić kaucję, która jest swoistym zabezpieczeniem. Po wypełnieniu wszystkich formalności, czyli podpisaniu umowy oraz wyborze auta można śmiało ruszać w drogę. Co warte zauważenia, równie ważną sprawą co wymienione powyżej jest wyznaczenie kierowcy. Osoba podpisująca musi takie auto prowadzić. Jeżeli dojdzie do ewentualnego wypadku, a kierowcą będzie inna osoba, podpisujący mowę będzie narażony na całkowite koszty związane z naprawami.

Jak działa wypożyczalnia samochodów?
Jak działa wypożyczalnia samochodów?

Jeżeli zaś mowa o cenach takich wypożyczalni, to zależne są one od rodzaju auta, sezonu czy też kraju. Wypożyczając auto na kilka dni, cena będzie wysoka. Najbardziej opłacalną opcją jest więc wynajęcie pojazdu na dłuższy okres. Na terenie Polski można wypożyczyć auto już od 70 zł za dobę, jeżeli będzie to samochód zwykłej klasy. Za granicą ten wybór jest o wiele większy, a ceny bardziej atrakcyjne. Niezależnie od tego, w jakim kraju dochodzi do wynajęcia samochodu, warto być na tyle kulturalnym i zadbać o środek lokomocji.  Niekiedy wystarczy tylko krótka trasa z zakupów do domu, czy z pracy do szkoły, aby narazić się na duże koszty. Najlepiej w tym przypadku zapewnić sobie wysoki komfort w postaci wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, przy czym  pamiętać o rozważnej jeździe. Wypożyczone auto nie jest naszą własnością, ale dla kogoś innego jest formą utrzymania, więc warto to uszanować. Wynajem aut dostawczych, kieruje się identycznymi zasadami.

Co w przypadku kolizji?

W przypadku nieszczęśliwego wypadku istnieją trzy metody rozwiązania:

Pierwsza z nich, kiedy wypadek jest z winy klienta. W takim przypadku sytuacja jest niestety bardzo poważna, bowiem wszystkimi kosztami napraw zostanie obciążona osoba, która wynajęła dane auto. Szkody zaś wycenia specjalny dział techniczny wypożyczalni. Związane to jest również ze szkodami powstałymi w wyniku zwykłego złamanego drzewa, bądź gradu. Rzecz jasna ewentualny mandat pokrywa osoba siedząca w za kółkiem. W tym przypadku należy bezzwłocznie powiadomić wypożyczalnie o zaistniałej sytuacji.

Aby zabezpieczyć się przed szkodami wymienionymi powyżej, istnieje możliwość wykupienia specjalnego ubezpieczenia. Jest to oczywiście opcja dodatkowo płatna, która potencjalnemu klientowi odejmuje stres związany z wydatkami w sytuacji uszkodzenia auta. Koszt takiego ubezpieczenia jest zależny od klasy auta pojazdu, jak i innych czynników, które bezpośrednio wynikają z umowy.

Wypadek spowodowany z winy klienta. W takim przypadku wszelakie szkody pokrywane są z ubezpieczenia sprawcy. Trzeba wtedy tylko powiadomić wypożyczalnie oraz spisać odpowiednie oświadczenia. Co do policji, ta nie jest wymagana na miejscu zdarzenia, o ile nie ma na niej osób rannych, czy też sprawca przyznaje się do winy. Jeżeli jednak jest inaczej, a osoba odpowiedzialna za kolizję nie chce się przyznać, wtedy policja jest wręcz wymagana.

Ubezpieczenie dodatkowe – czym jest i czego nie obejmuje?

Ubezpieczenie dodatkowe chroni osoby wypożyczające od ewentualnych uszkodzeń. Ubezpieczenie takie jest bardzo pomocne, ponieważ pokrywa koszty naprawy w sytuacjach dojścia do kolizji, która nie jest spowodowana przez klienta. Poza tym wypożyczając auto, w pakiecie posiada się już ubezpieczenie OC AC NW. Czego więc nie obejmuje ubezpieczenie? Odpowiedź jest banalnie prosta: kradzionych kół, wszelakich uszkodzeń szyb, uszkodzenia lusterek i wycieraczek, uszkodzenia podwozia, samego wnętrza pojazdu oraz uszkodzeń typu brudna tapicerka, czy też wypalona dziura.

Obecnie na terenie kraju działa bardzo dużo wypożyczalni samochodów, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony klientów. Z takich ofert korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni. Różnic między poszczególnymi wypożyczalniami jest wiele, jednak każda ma praktycznie taki sam zakres działania.