Jak działa agencja pracy? W dzisiejszych czasach większe firmy – niezależnie od branży, wokół której się poruszają – coraz częściej sięgają po pomoc w odnajdywaniu i kontrolowaniu pracowników mających dla nich pracować. W związku z tym rośnie zainteresowanie tak zwanymi agencjami pracy, które już dawno przestały kojarzyć się wyłącznie z pracą poza granicami naszego kraju w jaki sposób tak właściwie one działają? Jak wygląda współpraca z nimi zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika? Właśnie na opisaniu tego wszystkiego skupi się nasz dzisiejszy wpis.

Jak wygląda współpraca z agencją pracy?

Jak działa agencja pracy? Jako że powstała z myślą o tym, by oszczędzić przedsiębiorcom jak najwięcej czasu, stara się ona maksymalnie uprościć i upłynnić współpracę z nią. Tę można sprowadzić do kilku kroków.

  • Zgłaszamy się do agencji pracy – kontakt nie kosztuje nic. W jego trakcie musimy przedstawić naszą sytuację oraz własne potrzeby związane ze współpracą.
    Otrzymujemy ofertę cenową, w której znajdzie się zarówno koszt pojedynczego pracownika, jak i wartość marży, jaką dana firma narzuca na swoich klientów.
  • Podpisujemy umowę z agencją, dbając przy tym o to, by jej zapisy były dla nas korzystne.
    Akceptujemy pracowników wyselekcjonowanych dla nas przez agencję. Możemy też powierzyć agencji całość działań – wtedy też to ona dokona ich wyboru i zadba o to, by byli oni w stanie wykonywać powierzane im zadania.
  • Pracownicy są zatrudniani przez agencję – po spełnieniu wszystkich wymagań, a zatem między innymi przejściu przez szereg badań oraz sprawdzeniu ich wiarygodności, mogą oni rozpocząć swoją pracę.

Oczywiście warto pamiętać, że na nawiązaniu współpracy i znalezieniu pracowników rola agencji pracy się nie kończy. Ta bowiem dalej zarządza dostarczanymi przez siebie pracownikami, dokonując comiesięcznych rozliczeń z nimi, ale też zarządzając ich stałą pracą oraz wszelkiego rodzaju zwolnieniami, urlopami czy innymi rzeczami mogącymi wystąpić w jej trakcie. Oczywiście wszystko rozgrywa się w zgodzie z literą obowiązującego w Polsce prawa. Pracownik podpisuje umowę z agencją, a nie z nami. To z kolei przerzuca wszystkie kwestie formalne właśnie na nią, nam pozwalając skupić się na innych rzeczach.

Warto wiedzieć, że z agencją współpracuje się w dość specyficzny sposób. Z uwagi na to, jak zajmuje się ona procesem rekrutacji, znacznie lepiej jest powierzać jej poszukiwanie pracowników niższego szczebla. Jeżeli bowiem chodzi o stanowiska kierownicze, tutaj sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Kierownicy bowiem rzadko kiedy samodzielnie poszukują pracy. Trzeba do nich zatem zagadywać bezpośrednio, starając się przekonać ich do współpracy oferując lepsze jej warunki od tych prezentowanych przez ich aktualnych pracodawców.

Jak z usług agencji korzystają pracownicy?

Tak jak agencje pracy służą pracodawcom do efektywniejszego poszukiwania i zatrudniania pracowników, tak i są też zbawienne dla tych ostatnich. Wszystko ze względu na to, że zazwyczaj współpracują nie z jedną, a z wieloma większymi przedsiębiorstwami. Dzięki temu pracę przy ich udziale można nie tylko znaleźć, ale i rozpocząć praktycznie błyskawicznie. To świetna opcja dla osób, które są zdesperowane i potrzebują pracy “na już”.

Jak działa agencja pracy?
Jak działa agencja pracy?

Aby skorzystać z usług agencji pracy, pracownik na samym początku musi znaleźć publikowane przez nią ogłoszenie. Agencja umieszcza jest w wielu różnych kanałach – na łamach portali ogłoszeniowych, forów dyskusyjnych, mediów społecznościowych i w każdym innym miejscu, w którym można to zrobić.
Po znalezieniu ogłoszenia, które będzie go interesowało, pracownik musi – w standardowy sposób – przesłać agencji pracy swoje własne CV oraz wszelkie inne dokumenty, które są wyszczególniane przez nią w ogłoszeniu. Ostatnim krokiem jest tutaj poczekanie na odpowiedź agencji, tuż po czym będzie można podjąć z nią współpracę.
Co bardzo istotne, współpraca z agencją pracy odbywa się w pełni legalny sposób. Jeżeli więc już się ją nawiąże, trzeba będzie podpisać umowę. Najczęściej taką zakładającą pracę tymczasową. Warto mieć świadomość co do tego, że zawodowo zawiąże się w ten sposób z agencją, a nie z firmą, dla której bezpośrednio będzie się pracować. W związku z tym raczej nie można tutaj liczyć na rozwój. Firmy bowiem zazwyczaj promują tych ludzi, z którymi współpracują bezpośrednio – bez udziału pośredników.

Podsumowanie

Wiedząc już o tym, jak działa agencja pracy można świadomie podjąć decyzję na temat tego, czy warto z nią współpracować, czy też lepiej jest zaniechać takiej współpracy. Ta może być niesamowicie owocna i opłacalna – pod warunkiem, że posiadamy firmę o odpowiednio dużych potrzebach. Jeżeli nasze potrzeby są niewielkie, często rozsądne może się okazać samodzielne szukanie pracowników. Zanim zatem sięgnie się po agencję, warto ocenić jej opłacalność. Nieco mniej do myślenia ma tak zwana druga strona medalu – pracownik. Ten na usługach agencji może tylko skorzystać, w mgnieniu oka pozyskując pracę na miarę jego umiejętności i możliwości, ale i aktualnych potrzeb finansowych.