Gdy tylko nasze zdrowie zaczyna niedomagać i pojawiają się problemy z funkcjonowaniem naszego organizmu, zwłaszcza te bardziej przewlekłe, zazwyczaj poszukujemy pomocy u specjalistów. Podczas gdy bardzo często udajemy się do lekarza rodzinnego i znamy kogoś takiego, jak neurolog, laryngolog czy fizjoterapeuta, bardzo rzadko słyszymy o kimś takim, jak osteopata. Osteopatia tymczasem istnieje już od bardzo dawna i jest ściśle związana właśnie z fizjoterapią.
Choć w Polsce nie jest jeszcze powszechna i często praktykowana, jej działanie jest potwierdzone przez wielu zadowolonych z niej pacjentów. Czym zatem tak właściwie ona jest? Kim jest osteopata i jakie wykształcenie posiada? W czym jest to wszystko w stanie pomóc? Odpowiedzi na te pytania, które mogły narodzić się po przeczytaniu tego wstępu udzielimy w kolejnych częściach naszego poradnika.

Czym zajmuje się osteopatia?

Ujmując to w telegraficznym skrócie, osteopatia jest metodą diagnozowania i leczenia manualnego (dłońmi specjalisty). Nie bazuje ona jednak na medycynie ludowej i “znachorstwie”, choć z pozoru może się z takowymi kojarzyć – zwłaszcza po spojrzeniu na listę chorób, z którymi sobie radzi. Bliżej jest jej z kolei fizjoterapii. Z osteopatią bardzo blisko związana jest również filozofia głosząca, że organizm posiada naturalne zdolności do samoczynnej regeneracji, a wiele chorób zwiększa swoją intensywność i przewlekłość wyłącznie ze względu na nastawienie pacjenta i jego niską wiarę w wyzdrowienie.
Osteopatia nie jest jednak receptą na absolutnie wszystkie choroby, z którymi moglibyśmy się borykać – tak właściwie powinniśmy ją uważać za odgałęzienie fizjoterapii, bardziej “liżące” medycynę. O większości dolegliwości, z którymi jest w stanie poradzić sobie (albo może próbować) osteopata napiszemy w dalszej części tego poradnika.

Kim jest osteopata? – profil tego lekarza

Osteopata nie jest kimś, kogo spotyka się na każdym kroku – w szczególności w Polsce, gdzie osteopatia dopiero raczkuje i nie jest popularna. Może nim zostać wyłącznie lekarz lub magister fizjoterapii, ale tylko po ukończeniu specjalistycznego szkolenia. Osteopata musi zatem dysponować ogromną wiedzą, przede wszystkim z zakresu układu ruchowego, ale i anatomii oraz fizjologii. Konieczne jest też to, by posiadł zdolność korzystania ze specjalnych technik manualnych, które stanowią integralną część jego pracy. Osteopata zajmuje się leczeniem schorzeń zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Aby osteopatia w ogóle miała sens (wiele w niej zależy od nastawienia pacjenta oraz jego pewności w powodzenie zabiegów), zabiegi w jej obrębie muszą być przeprowadzane przez dobrze wyszkolonego specjalistę.

W jakich dolegliwościach sprawdzi się osteopatia?

Na odwiedzanie osteopaty możemy zdecydować się wtedy, gdy narzekamy na ogólne funkcjonowanie naszych organów czy – po prostu – organizmu, ale nie możemy zdefiniować, do którego specjalisty powinniśmy się udać. Dobry osteopata jest w stanie być skutecznym w leczeniu:

  • wad postawy, w tym między innymi skoliozy, kifozy czy lordozy,
  • stanów pourazowych,
  • dyskopatii oraz wszelkich innych schorzeń ściśle związanych z kręgosłupem,
  • depresji, stanów lękowych,
  • zastojów limfatycznych,
  • ogólnego osłabienia odporności, również tego wynikającego ze złego stylu życia czy niekorzystnej dla nas diety,
  • zapalenia zatok, zwłaszcza tego bardziej przewlekłego,
  • migren, bólów i zawrotów głowy – zwłaszcza tych powtarzających się, podchodzących pod klasyfikację “chronicznych”,
  • schorzeń układu pokarmowego, ale i oddechowego czy krążenia.

Oczywiście to, czy osteopatia okaże się skuteczna zależy od konkretnej choroby. Warto jednak po nią sięgnąć – szczególnie wtedy, gdy żadna inna gałąź medycyny sobie z nią nie radzi.

Jak przebiega terapia?

Podstawą osteopatii jest odpowiednia diagnoza i dobranie pod nią właściwych technik terapeutycznych. Polega ona przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie, a zatem dowiedzeniu się przez specjalistę, z jakim problemem przychodzi do niego pacjent, ale też co mogło być jego przyczyną. Osteopata sięga również po takie badania, jak rentgen czy rezonans magnetyczny, jeśli oczywiście ich wykonanie uzna za niezbędne.
Jeżeli chodzi o sam schemat leczenia, ten sprowadza się do sięgania po odpowiednie techniki manualne – te mają za zadanie poprawienie ruchomości, zmniejszenie napięcia, usunięcie przykurczów i pozbycie się zaburzeń działania organów wewnętrznych. Integralną ich częścią jest też zachęcanie pacjentów do zmiany stylu życia – zwłaszcza jeśli ten miał wpływ na dolegliwości pacjenta.

Podsumowanie

Choć w chwili obecnej osteopatia nie jest czymś cieszącym się ogromną popularnością, zainteresowanie nią jest coraz większe, również wśród szkolących się właśnie pod jej kątem specjalistów. Jeżeli zatem narzekamy na dolegliwości, o których wspomniane zostało w naszym poradniku i żaden inny specjalista nie jest nam w stanie pomóc, koniecznie odwiedźmy osteopatę. Nawet jeśli jego znalezienie początkowo nie będzie łatwe, z pewnością warto spróbować – a nuż znajdziemy się w już i tak pokaźnym gronie zadowolonych z tego odgałęzienia medycyny pacjentów?