Nietrzymanie moczu to, wbrew pozorom, dość popularna przypadłość. Dotyka ona nie tylko osoby starsze, ale i kobiety w średnim wieku oraz osoby, które uległy wypadkowi związanemu z urazem krocza lub kręgosłupa. W takich przypadkach warto od razu zainwestować w pieluchomajtki dla dorosłych. Są one najlepszym wyjściem dla osób, które mają problem z codziennym funkcjonowaniem. Pozwalają na utrzymanie higieny i są dostosowane do różnorodnych potrzeb.
Producenci specjalistycznych środków higienicznych oferują wszelkiego rodzaju produkty, przeznaczone zarówno dla osób zmagających z ciężkimi przypadłościami, osób, które nie mogą się poruszać oraz osób, które cierpią na lekkie schorzenia, a nietrzymanie moczu ogranicza się tylko do problemu z drobnym wyciekiem płynu. Jeśli my, albo nasi najbliżsi mamy problem z nietrzymaniem moczu, warto dowiedzieć się więcej o rodzajach dostępnych specjalistycznych środków higienicznych.

Pieluchy dla dorosłych – rodzaje

Specjalistyczne środki higieniczne, jakimi są pieluchomajtki dla dorosłych, są produkowane w różnych rozmiarach oraz posiadają różny stopień chłonności oraz wytrzymałości. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego zostały wyprodukowane dane pieluchomajtki. Dobrze, aby był to materiał naturalny, przepuszczający powietrze i miły w dotyku. Jest to kluczowe w przypadku, gdy pieluchomajtki będą stosowane codziennie, przez większość doby.

Klasyfikacja rodzajów pieluchomajtek dla dorosłych:

Pieluchy Normal: przeważnie mają wymiary 32 x 62,5 cm o zwykłej, przeciętnej chłonności (na skali oznaczone są numerem 5). Przeznaczone są dla osób, które zmagają się z lekkim nietrzymaniem moczu. Są uniwersalne, dla ludzi obu płci, w każdym wieku. Mogą być stosowane przez osoby o ograniczonej mobilności. Niektóre modele dodatkowo zapobiegają nieprzyjemnym zapachom.

Pieluchomajtki Super Optima Trio: dedykowane są osobom, które potrzebują pieluchomajtek o dużej chłonności (oznaczone numerem 8). Przeznaczone są dla osób, które pomimo znacznych problemów z nietrzymaniem moczu, nie chcą rezygnować z codziennej aktywności. Tego typu pieluchomajtki posiadają dodatkowe zabezpieczenia po bokach, aby mocz nie wyciekał podczas gwałtowniejszych ruchów ciała. Dostępne są w trzech podstawowych rozmiarach. Posiadają regulowany pas biodrowy.

Pieluchomajtki Super Trio: również należą do kategorii bardzo chłonnych pieluchomajtek (oznaczone numerem 8), jednak nie posiadają pasa biodrowego i są dostępne w czterech różnych rozmiarach.

Pieluchomajtki Active: są to elastyczne pieluchomajtki, które pozwalają na dużą swobodę ruchów i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Są one przeznaczone zarówno przy średnich, jak i poważnych problemach z nietrzymaniem moczu (klasyfikacja od 5,5 do 7). Dostępne są w czterech rozmiarach.

Pieluchomajtki Super Quatro: są one przeznaczone dla osób z ciężkimi problemami z nietrzymaniem moczu (oznaczone numerem 8 i 9). Przeznaczone są dla pacjentów mających problemy z poruszaniem lub leżących w łóżku. Posiadają dodatkowo wkładki minimalizujące możliwość wycieku moczu oraz specjalny laminat, który zapobiega powstawaniu odleżyn lub odparzeń. Dodatkowo produkt posiada kontroler wilgotności, który pozwala na sprawdzenie, kiedy należy wymienić pieluchomajtki na nowe.

Pieluchomajtki dla dorosłych – jak stosować?

Pieluchomajtki dla dorosłych nie są trudne w użyciu. Najważniejsze, aby pamiętać, że są to produkty jednorazowe i należy je wymieniać w określonych odstępach czasu. Jeśli produkt nie będzie wymieniany regularnie, może doprowadzić do powstania odleżyn lub otarć, a w przypadku osób, które mają trudności z poruszaniem się, jest to wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do powstania poważniejszych ran.

Korzystanie z pieluchomajtek dla dorosłych zawsze jest związane z potrzebą stosowanie większej higieny. Żadnego rodzaju pieluchomajtki nie zapewnią pełnej pielęgnacji skóry. Skóra noszącego jest narażona na kontakt z moczek, co powoduje podrażnienia. Jest to jeden z głównych powodów, które decydują o tym, że powinno się wymieniać pieluchy jak najczęściej. Warto dodać również, że osoba stosująca pieluchomajtki powinna móc również korzystać z dodatkowych środków higienicznych, które zapewnią większy komfort zmęczonej i podrażnionej skórze. Nie powinniśmy bagatelizować tego problemu, jeśli sami mamy problem z nietrzymaniem moczu lub opiekujemy się osobą, która cierpi z tego powodu. Jeśli nie jesteśmy pewni jakiego typu dodatkowe środki higieniczne powinniśmy zastosować, warto poprosić o pomoc lekarza lub zapytać w aptece.

Na samym końcu warto przypomnieć, że jeśli zajmujemy się osobą zmagającą się z nietrzymaniem moczu, powinniśmy zachować wyczucie i nie zmuszać danej osoby do stosowanie niektórych środków, jeśli nie czuje takiej potrzeby. Nietrzymanie moczu to wstydliwa dolegliwość, więc powinniśmy podejść do tego problemu ze zrozumieniem i dyskrecją.