Domy drewniane na ile lat? Budowa domów drewnianych cieszy się ogromną popularnością. Szczególnie dlatego, że pozwalają szybko i efektownie uzyskać własne lokum. Dla wielu osób budowa domów z drewna kojarzy się przede wszystkim z niedużymi i tanimi drewniakami tzw. kanadyjczykami. Ten model szybko się nagrzewa i wychładza. Może to wynikać z tego, że domy te nie sprawdzają się w typowo polskich warunkach, gdzie jest wilgotno i zimno. Poza tym inwestorzy obawiają się tego modelu. Jakie zatem domy drewniane  warto budować?

Jaka jest historia domów drewnianych?

Niestety istnieje powszechne przekonanie, że domy drewniane są mniej trwałe niż te wybudowane w sposób tradycyjny. Prawdopodobnie przekonanie to wzięło się z początku XX wieku. W tym czasie domy drewniane postawały na szeroką skalę, ale niestety ze słabej jakości materiałów. Wynikało z faktu słabej dostępności materiałów. W związku z tym ludzie budowali z tego, co mieli. Dom z drewna klejonego i pozostałe konstrukcje, które powstają współcześnie, są jednak zaprzeczeniem tych dawnych przekonań. Domy z drewna klejonego cechują się doskonałą jakością i trwałością.

Długowieczne budynki drewniane jako przykład trwałości

Budynki drewniane stanowią perłę architektury na całym świecie. Wielokrotnie, dobrze zakonserwowane, trwają od tysięcy lat. W Polsce również dostępne są tego typu budowle. Najwięcej znajduje się ich w regionie południowo-wschodnim w postaci cerkwi i kościołów. Część z nich jest wciąż użytkowana. Co więcej, znajdują się nawet na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

Przykłady trwałości konstrukcji drewnianych

Domy drewniane na ile lat?
Domy drewniane na ile lat?

Architekci i historycy sztuki mogą wskazać liczne przykłady na trwałość drewnianego budulca. Świetnym tego przykładem jest Świątynia Rozkwitu Prawa, która znajduje się w Japonii. Budynek powstał w 607 roku i do dziś zachowany jest w świetnym stanie. Innym przykładem trwałości drewnianych budynków niewątpliwie są chaty rybackie, które zlokalizowane są na terytorium Wysp Owczych. Specjaliści szacują, że mogły powstać nawet w XI w. Kolejnym dowodem potwierdzającym trwałość drewnianych budynków jest cerkiew Przemienienia Pańskiego, która znajduje się wyspie Kiży w Rosji. Wyróżnia się tym, że w całej drewnianej konstrukcji nie użyto nawet jednego metalowego elementu. Budynek powstał w 1714 roku. Mierzy aż 37 metrów wysokości i waży ponad 600 ton. Specjaliści wskazują, że do jego budowy zastosowano 2 500 drewnianych bali. Przykłady można mnożyć. Byłoby ich też znacznie więcej, gdyby nie tragiczne wydarzenia I i II wojny światowej. Nawet jeśli na skutek zniszczeń, pozostały jakieś elementy konstrukcji, jeszcze do niedawna po prostu je rozbierano. Dzisiaj zajmują się nimi  konserwatorzy zabytków, a obowiązujące prawo chroni przed ich niszczeniem.

Domy drewniane budują przede wszystkim górale. W związku z tym kolejnym przykładem tego typu budowli są chaty góralskie. Budowniczy stosują tam właśnie drewno z powodu jego właściwości. Okazuje się, że wykazuje doskonałą odporność na działania atmosferyczne, które występują w ekstremalnej formie właśnie w górach.

Czy warto budować domy z bali?

Wbrew obiegowym opiniom powyższe przykłady wskazują, że drewniane domy mogą być naprawdę trwałe. Szczególnie ich nowoczesna odsłona, czyli dom hbe. Trwałość to jednak nie jedyna ich zaleta. Technologia hbe może być tańsza od tradycyjnej. Szczelnie wykonane konstrukcje wieńcowe (z bali drewnianych) zwalniają z konieczności docieplania ścian. Dlaczego? Drewno jest doskonałym izolatorem. Ponadto nie trzeba wykonywać elewacji ani tynków wewnętrznych. Co więcej, badania naukowe sugerują, że życie w domkach z drewna jest zdrowsze. 

Jakie są zalety domów drewnianych?

Specjaliści, ale również osoby, które zdecydowały się na budowę domu z drewna, podkreślają, że najważniejszą jego zaletą jest czas postawania. Zdecydowanie jest on krótszy niż w przypadku tradycyjnej budowy. Rosnąca popularność stylu eko i zmieniająca się świadomość ekologiczna sprawiają, że coraz częściej sięgamy po naturalne materiały. Nikogo zatem nie dziwi, że domy drewniane przeżywają swój renesans. Ludzie zdają sobie również sprawę z tego, że drewno jest po prostu materiałem trwałym, który zapewnia wygodne lokum na lata. Zagłębiając się w różne rejony Polski bez trudu można zatem napotkać nowoczesne budynki drewniane. Wcześniej pojedyncze, dzisiaj pojawiają się znacznie częściej.

Czy dom drewniany wystarczy na pokolenia?

Wiele osób postrzega dom drewniany jako budynek na jedno pokolenie. Zaprzeczają temu doświadczenia z innych krajów. Tymczasem w Skandynawii oraz Stanach Zjednoczonych są konstrukcje, które mają powyżej stu lat. Dzieje się tak, ponieważ do ich wykonania wykorzystano dobrej jakości drewno. Ponadto budowlańcy zabezpieczyli je przed działaniem destrukcyjnych czynników zewnętrznych i zadbali o prawidłową izolację. Domy drewniane można też z łatwością modernizować, dobudowując nową część. To wszystko sprawia, że można uznać ten model budownictwa za trwały i wieloletni. Społeczeństwo wyraźnie się do tego przekonuje, co widać w polskich miastach i wsiach.