Pomimo tego, że gładź szpachlowa pojawiła się na rynku budownictwa stosunkowo niedawno, to cieszy się ogromną popularnością. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje nieskazitelnie gładką fakturę ściany, co w nowoczesnym budownictwie jest bardzo cenione. Co jest lepszym rozwiązaniem- gładź szpachlowa czy ta w proszku? Co może wpływać na wydajność gładzi szpachlowej? Jak wygląda proces kładzenia gładzi szpachlowej? Ile może kosztować gładź szpachlowa? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Gładź szpachlowa czy w proszku- co jest lepszym rozwiązaniem?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku gładzi szpachlowych możemy znaleźć dwa różne rodzaje tych produktów. Istnieje gładź gipsowa gotowa i gładź gipsowa sypka https://smig.pl/gladzie-sypkie/. Ostateczną decyzję najczęściej dokonujemy na podstawie czasu. Doświadczeni pracownicy potrzebują około 20 minut, aby możliwe było wymieszanie sypkiej gładzi z wodą, stosując do tego odpowiednie proporcje. Nie da się jednak ukryć, że przekłada się to na to, w jakim czasie zostanie zrealizowana dana inwestycja, co warto mieć na uwadze. Decydując się na gotowe gładzie gipsowe, możemy liczyć na to, ze wykonamy wszelkie prace remontowe zdecydowanie szybciej, a w niektórych przypadkach aspekt czasowy ma kluczowe znaczenie. Gładź szpachlowa- ile kosztuje?Co jeszcze warto wiedzieć na ten jakże skomplikowany na pierwszy rzut oka temat? Gotowa gładź gipsowa https://smig.pl/gladzie-gotowe/ sprawdzi się dla tych wszystkich, którzy są w stanie oszacować, jak duże będzie zapotrzebowanie na ten produkt. Jest to bardzo istotne, bowiem otwarta gładź szpachlowa zachowuje swoje właściwości przez krótki okres czasu. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku gładzi proszkowanej- możemy rozrobić dowolną ilość, odpowiednio zmieniając poszczególne proporcje. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że gotowe produkty mają specyficzną strukturę, dlatego też ich nałożenie może okazać się w praktyce nieco trudniejsze. Gipsy szpachlowe mogą mieć dowolną konsystencje, w zależności od tego, jakie mamy preferencje. Nie bez znaczenia jest cena. Nie trzeba być specjalistą, aby móc stwierdzić, że gładź na tynk gipsowy w gotowej formie jest droższa, o czym nie wolno nam zapominać. 

Co może wpływać na wydajność gładzi szpachlowej?

Chemia budowlana ma to do siebie, że często podawane są nam parametry przez producentów, na podstawie których jesteśmy w stanie ocenić efektywność i wydajność produktów. Informacje te są stosunkowo dokładne, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ostateczna wartość zależy od sposobu użycia, a także od specyfikacji danej powierzchni. Gładzie gipsowe w formie sypkiej najczęściej mają podobne zużycie, które oscyluje w granicach 1kg na metr kwadratowy. Od każdej reguły istnieją jednak wyjątki, podobnie jest również w tym przypadku, bowiem gładzie cementowo-polimerowe zużywają się w ilości ponad 1,5 kg na metr kwadratowy. Wszelkie wartości są oczywiście podawane dla cienkich warstw, których grubość wynosi 1 mm. Co jeszcze może wpływać na to, jaką wydajność ma gładź szpachlowa na zewnątrz? Nie bez znaczenia jest grubość warstwy, liczba warstw, rodzaj podłoża, dodatkowe elementy wzmacniające, gruntowanie, sposób nakładania, a także doświadczenie pracownika, który wykonuje wszelkie prace. 

Jak wygląda proces kładzenia gładzi szpachlowej?

Aby proces kładzenia gładzi szpachlowej mógł zakończyć się powodzeniem, niezbędna okaże się chemia budowlana. Zanim rozpoczniemy prace właściwe, powinniśmy przygotować materiały pomocnicze. Niezbędna okaże się folia malarska o dość dużej grubości, a także taśma klejąca. Pozwoli nam to na zabezpieczenie niektórych elementów. Wszelkie prace powinniśmy rozpocząć od wcześniejszego zagruntowania powierzchni. Dzięki temu chłonność będzie nieco bardziej satysfakcjonująca, w konsekwencji materiał będzie miał jeszcze lepszą przyczepność i trwałość. Jeśli chodzi o nakładanie gładzi, powinno się to odbywać 24 godziny po tym, jak zagruntowaliśmy powierzchnię. Przygotowujemy odpowiednią mieszankę, jej ilość powinna być przemyślana, bowiem po godzinie materiał nie nadaje się do dalszego użytkowania. Podczas nakładania gładzi powinniśmy unikać poprawiania wszelkich nierówności. Jest to dość czasochłonne i nie przynosi dobrych efektów. Na końcu wykonujemy wszelkie prace wykończeniowe. Zakupujemy papier ścierny i rozpoczynamy nieskomplikowany proces szlifowania.

Ile może wynosić cena gładzi szpachlowej?

Ile może kosztować nas gładź na tynki gipsowe https://smig.pl/? Zazwyczaj produkt ten kupujemy w formie sypkiej. Koszt końcowy przeliczamy na opakowanie. Na podstawie średnich danych możemy uogólnić, że jedno opakowanie gładzi sypkiej, które waży od 20 kg do 25 kg zapłacimy od 40 zł do 50 zł, co warto mieć na uwadze. Zdecydowanie mniej korzystnie wygląda to wtedy, gdy zdecydujemy się na gotową zaprawę. Gdy zwrócimy uwagę na średnie ceny w sklepach, wówczas musimy liczyć się z kosztami od 15 do 20 zł za opakowanie wynoszące 5 kilogramów. Dla wielu jest to cena, która przewyższa możliwości finansowe.