W obecnych czasach wykorzystywanych jest wiele różnych surowców do budowy domów, dachów, czy też innych konstrukcji. W dalszym ciągu jednak największą popularnością wśród podobnych materiałów cieszy się drewno. Materiał ten jest stosunkowo łatwy w pozyskaniu, a dodatkowo na terenie naszego kraju nie ma problemów z jego dostępnością. Drewno używane w celach konstrukcyjnych określane jest jako konstrukcyjne.

Czy waga drewna konstrukcyjnego ma znaczenie?

Obecnie wyróżniamy wiele różnych rodzajów drewna konstrukcyjnego. Bardzo często można się spotkać tym, że jakość drewna jest określana przez jego wagę właśnie. Dzieje się tak dlatego, że im większa waga, tym większej wytrzymałości można oczekiwać po danym drewnie. Oczywiście nie zawsze reguła ta się sprawdza, ale jednak masa drewna pozwala oszacować, jaka jest wytrzymałość danego surowca. Waga drewna jest mocno zróżnicowana od drzewa, od którego dany surowiec pochodzi. I tak na przykład drewno sosnowe ma wagę 550 kilogramów za metr sześcienny drewna. Zazwyczaj surowiec tego typu jest wykorzystywany jako drewno konstrukcyjne na domy modułowe z drewna klejonego. Ile waży drewno konstrukcyjne?Kolejnym, bardzo popularnym rodzajem tego surowca jest drewno świerkowe, posiadające masę 470 za metr sześcienny. Tutaj całkiem spora waga nie odnosi się jednak do wytrzymałości, gdyż ten typ surowca jest stosunkowo łamliwy i kruchy. Bardzo dobre parametry jeżeli chodzi o drzewa iglaste ma drewno pozyskane z modrzewia, którego waga wynosi aż 690 kilogramów za metr sześcienny. Tak naprawdę parametr masy jeżeli chodzi o drewno, jest najlepszy w przypadku drzew liściastych. Szczególnie warty wymienienia jest na przykład grab, którego waga za metr sześcienny dochodzi nawet do 830 kilogramów. Pozostałe gatunki liściaste nie odbiegają jednak mocno od tego typu surowca. Mimo tak dużej wagi i wytrzymałości, drewno pozyskane z drzew liściastych nie nadaje się jako drewno na dom z drewna klejonego bsh. Wszystko dlatego, że jest po prostu za ciężkie. Przede wszystkim powinno wybierać się takie surowce konstrukcyjne, które nie są ekstremalnie ciężkie, ale jednocześnie wystarczająco wytrzymałe.

Jaka klasa drewna konstrukcyjnego jest najpopularniejsza?

Drewno konstrukcyjne dzieli się na wiele różnych rodzajów. Oprócz rozróżnienia względem drzewa, z którego pozyskano ten surowiec, jest on dzielony także względem klas. Tą najpopularniejszą jest drewno klasy c24. Jest to rodzaj drewna świerkowego, które najbardziej nadaje się jako drewno do budowy domu szkieletowego. Wszystko dlatego, że łączy ono w sobie umiarkowanie dużą wagę z bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Drewno C24 spełnia także wszystkie wymogi, które powinien spełniać surowiec, mogący być wykorzystany do budowy konstrukcji dachowych, stropów, czy też ścian. Opisywany rodzaj surowca może mieć dosyć zróżnicowane parametry, jeżeli chodzi o jego wilgotność. Zazwyczaj mieści się ona w granicach od 18% do 15%. Drewno jest obrabiane poprzez struganie i suszenie, co sprawia, że świetnie nadaje się jako drewno na konstrukcje szkieletowe. Łącząc to z jego stosunkowo niską ceną śmiało można założyć, że większość obecnie tworzonych domów z drewna jest wybudowanych z użyciem tego właśnie surowca. Drewno C24 zawsze jest sprzedawane w określonych wymiarach, a każda jego sztuka jest oznaczona symbolem, wskazującym na jego wytrzymałość. Typowe wymiary tego surowca sięgają do 6 metrów długości, przy 60 milimetrach grubości i 2, 5 centymetrach szerokości. W obecnych czasach, drewno konstrukcje świerkowe ma jedne z najlepszych parametrów jeżeli chodzi o wszystkie dostępne surowce używane do budowy domów.

Jakie są pozostałe rodzaje drewna konstrukcyjnego?

Oprócz opisywanego wcześniej rodzaju drewna, jest wiele innych, mających nieco inne właściwości i możliwe zastosowania. Również cena drewna konstrukcyjnego jest uzależniona ściśle od jego właściwości i możliwych zastosowań. Warto wymienić tutaj na przykład surowiec oznaczony symbolem KVH. Pochodzi od z różnych rodzajów drewna iglastego i wyróżnia się sposobem obróbki. Ma ono bardzo dobrą stabilność wymiarową, dodatkowo surowiec ten jest w stu procentach odporny na pęknięcia. Innym, bardzo ciekawym przykładem tego surowca jest drewno konstrukcyjne klejone, oznaczone symbolem BSH. Produkt ten swoją popularność zapoczątkował w Niemczech, skąd dotarł do naszego kraju. Jest to bardzo wysokiej jakości produkt drzewny, który spełnia wszystkie możliwe wymogi, jakie można mieć wobec tego typu surowca. Tak dobre parametry w przypadku tego materiału nie są związane z dużą masą, która pozostaje umiarkowanie niska. Dzięki temu, stosowanie tego rodzaju drewna jest bardzo wygodne, bez obniżenia jakości utworzonej konstrukcji nośnej. Co ciekawe, klejone drewno konstrukcyjne może z powodzeniem zastępować także wiele różnego rodzaju materiałów konstrukcyjnych. Jak widać, drewno, którego można używać do tworzenia konstrukcji nośnych jest materiałem bardzo zróżnicowanym. Bardzo ważne jest, by dopasować rodzaj tego materiału do rodzaju wznoszonej konstrukcji. Tylko wtedy można mieć pewność, że będzie ona trwała przez długi czas.