Przeszczep włosów to zabieg, który rozważa wiele osób. Codzienne spoglądanie na swoją głowę i wspominanie swoich bujnych włosów sprawia, że coraz bardziej przekonują cię do tego rozwiązania. Taki proces to niezbyt inwazyjny zabieg i po kilku dniach pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności. Jest to odpowiednie rozwiązanie, kiedy pozostałe metody mające na celu zagęszczenie włosów nie pomogły.

Wypadanie włosów – dlaczego to się dzieje?

Powodów łysienia może być wiele. Nieodpowiednie dieta, stres, choroba czy zła pielęgnacja to niektóre z nich. Jednak najpopularniejszą z nich jest oddziaływanie męskich hormonów. Działanie testosteronu niszczy mieszki włosowe, przez co dochodzi do łysienia. W przypadku kobiet łysienie androgenowe nie jest zbyt częste. Jeśli do tego dojdzie, mówimy o niedoborze estrogenów. Panie tracą włosy znacznie rzadziej niż panowie. Jedyne co ich spotyka to przerzedzone włosy w okolicach czoła czy na czubku głowy. Jedną z metod ich zagęszczenia jest przeszczep włosów.

Jak przebiega zabieg?

Na samym początku musimy wspólnie z lekarzem określić nową kreskę włosów na czole, tak aby wszystko wyglądało naturalnie. Linia jest rysowana na naszym ciele chwilę przed zabiegiem. Operacja trwa od godziny do nawet czterech. Czas jest w pełni zależny od stopnia łysienia, ilości implantów, wieku pacjenta czy techniki. Przed rozpoczęciem całego procesu lekarz zastosuje znieczulenie miejscowe, a po zabiegu będziemy mogli wrócić do domu. Znieczulenie ogólne jest stosowane jedynie w przypadku dzieci.

Na starcie goli się potylicę w miejscu, z którego później zostanie zaczerpnięty jeden lub kilka pasków owłosionej skóry szerokiej na 0,5 cm do 1 cm. Takie paski dzielone są na pojedyncze implanty, w których znajdują się 1-3 mieszki włosowe. Blizna, jaka pozostanie, będzie szeroka na 1 mm, lecz później zostanie zakryta przez włosy. Miejsce docelowe, czyli to, do którego włosy mają trafić, nasącza się, przygotowanym roztworem soli fizjologicznej, przez co skóra twardnieje.

Techniki wykorzystywany przy przeszczepie włosów

  • Mikronakłucia. Są wykonywane pod specjalnym kątem, dlatego że równe ułożenie włosów sprawia, że wyglądają one nienaturalnie. Tak samo będzie, kiedy liczba włosów w jednym implancie zostanie zwiększona. Po takim zabiegu wygląd naszej głowy będzie zbliżony do szczotki. Dobry chirurg jest w stanie naprawić takie szkody. W przypadku osób, które wyłysiały po naświetlaniach, odległości między implantami są spore, przez co skóra jest słabiej ukrwiona, a przeszczep może się nie udać.
  • Mikroimplanty. Wcześniej przygotowane mikroimplanty o wielkości 0,6–0,9 mm wszczepia się w przygotowane kanaliki o takiej samej średnicy, w miejscach, w których nie ma włosów lub są przerzedzone. Poprawne odległości między implantami wynosi 1 mm, wtedy wszystko się dobrze goi, a gęstość jest optymalna. Kiedy mamy do czynienia ze sporymi ubytkami po upłynięciu pół roku należy przeprowadzić zabieg zagęszczający, jednak jest to w pełni zależne od pacjenta. 
  • Smartgraft. To zautomatyzowana, modernistyczna metoda, które umożliwia przeszczepienie większej ilości włosów podczas jednego zabiegu oraz jego skrócenie. Urządzenie wykorzystywane do tego zabiegu nie niszczy pobieranych włosów. Cały proces jest przeprowadzany przy użyciu znieczulenia miejscowego. Lekarz uzyskuje pojedyncze mieszki włosowe z tylnej części głowy pacjenta. Ważne jest to, że po takim zabiegu nie musimy przejmować się bliznami. Brak szwów powoduje, że pacjent jest zdolny do codziennych aktywności już dzień po zabiegu. 

Pierwszy tydzień po zabiegu

Przez okres kilku dni po przeszczepie pozostawał będzie obrzęk czy zasinienie, może się także pojawić mały ból. Po zabiegu każdy pacjent dostanie konieczne preparaty. Należą do nich leki przeciwbólowe, środek do spryskiwania skóry oraz plastry żelowe, które należy wykorzystywać jako chłodne okłady. Po maksymalnie tygodniu wszelkie dolegliwości powinny zniknąć. Małe strupki spowodowane nakłuciami znikną. Po siedmiu dniach nie musimy już stosować zalecanej pielęgnacji i nie musimy chronić głowy przed słońcem czy mrozem. 

Cena przeszczepu

Koszt przeszczepu włosów jest bardzo zróżnicowany. Jest zależny od kliniki, liczby implantów czy techniki. Dlatego ceny wahają się od 1500 zł do nawet 10000 zł. Niektóre kliniki umożliwiają swoim klientom rozłożenie tego kosztu na raty. Z kolei najlepsze zapewniają dożywotni wzrost włosów, które zostały przeszczepione. 

O czym pamiętać po zabiegu?

Po upływie około 14 dni od zabiegu mieszki włosowe zgubią włosy, aby po trzech miesiącach urosnąć na taką długość, abyśmy mogli uznać je za fryzurę. Przez ten okres musi o nie zadbać dobry fryzjer. Możemy się do niego udać już po dwóch tygodniach od przeszczepu. Kiedy mieliśmy do czynienia z przeszczepem włosów na rzęsach, klatce piersiowej czy brwiach nie możemy zapomnieć o ich podcinaniu. Jeśli łysienie nie ustało, to po upływie 12 lub 24 miesięcy należy wykonać kolejny zabieg, w okolicach miejsca, na którym uprzednio zostały przeszczepione włosy. Takie działanie powinno wyrównać różnicę.