Papiery do druku, sublimacji i transferu – sublimacja jako reakcja chemiczna oznacza, że związki zmieniają się bezpośrednio ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Odwrotną reakcją sublimacji jest resublimacja. Proces sublimacji został po raz pierwszy opisany w XII wieku, jeszcze w średniowieczu.
W następnych latach i stuleciach proces ten był szeroko stosowany w mniej lub bardziej zaawansowanych laboratoriach. Ta reakcja chemiczna wykorzystywana jest zarówno w laboratoriach chemicznych jak i w przemyśle do oczyszczania związków lub ekstrakcji z nich jodu, antracenu czy kamfory. Dobrym przykładem sublimacji jest suchy lód – stała forma dwutlenku węgla.
Nadruk sublimacyjny
Poligrafia jest jedną z dziedzin, w których wykorzystuje się proces sublimacji. Stworzyła nowoczesną technikę reprodukcji zwaną drukiem sublimacyjnym. Ta metoda jest używana głównie do drukowania na przedmiotach i ubraniach. Dlatego w druku sublimacja to barwienie specjalnymi pigmentami sublimacyjnymi na papierze transferowym, a narzędziem do jej realizacji jest drukarka.
Druk sublimacyjny można stosować na wszystkich rodzajach tkanin, chociaż najlepiej sprawdza się poliester lub przynajmniej tkaniny zmieszane z substancją. Dzięki niemu cząsteczki barwnika użyte w procesie drukowania wnikają głębiej w tkaninę, przez co dłużej zachowuje ona wszystkie swoje właściwości oraz jest odporna na mechaniczne i chemiczne działanie różnych substancji. Dodatek poliestru sprawia również, że kolory są bardziej intensywne i zużywają wszystkie barwy wprowadzone w procesie drukowania. Kolor podłoża jest bardzo ważny dla efektu druku sublimacyjnego, biały jest tutaj najlepszym kolorem, ponieważ pozwala uzyskać najlepszy kontrast i tonację barwnika.
Ubrania z nadrukami własnymi, czyli sublimowanymi w nadruki
Aby lepiej zrozumieć druk sublimacyjny, najlepiej prześledzić proces podzielony na kilka etapów. Pierwszy polega na wybraniu i wydrukowaniu wybranej grafiki lub tekstu, który docelowo znajdzie się na spodzie naszej koszulki lub kubka. Obraz drukowany jest na papierze specjalną farbą sublimacyjną zwaną drukiem transferowym. Na tym etapie bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie obrazu do druku, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z grafiką rastrową, niezliczoną ilością małych kropek – pikseli. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na poprawną rozdzielczość wybranego obrazu. Oznacza to, że materiał wyjściowy musi być dobrej jakości i podlega przeskalowaniu, znacznie powiększonym ilustracjom, które wydobywają piksele z gładkich powierzchni.
Jak łatwo się domyślić, druk sublimacyjny na papierze transferowym jest etapem pośrednim w całym procesie. Po wykonaniu tej czynności, czyli przeniesieniu wybranego obrazu na papier, następuje etap końcowy, polegający na umieszczeniu papieru transferowego w urządzeniu zwanym termotransferem, które dociska papier do podłoża, na którym naniesiony jest obraz, Nie ma znaczenia, czy są to dresy z nadrukami, kubki z nadrukami czy inne gadżety.
Prasy drukarskie niezbędne do druku wykorzystują zjawisko sublimacji, czyli bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Pod naciskiem urządzeń i wysokimi temperaturami stosowanymi w procesie cząsteczki barwnika farby sublimacyjnej nałożonej na papier transferowy wnikają w strukturę podłoża w postaci gazu. Ostateczny wzór na tkaninie jest wprowadzany i utwardzany mechanicznie w jej strukturę. Wartości ciśnienia i temperatury dobierane są każdorazowo w zależności od charakteru podłoża. Zwykle temperatura w zakresie 180-200 stopni Celsjusza i czas utrzymywania ciśnienia do 60 sekund.
Znaczenie papieru transferowego w procesie drukowania sublimacyjnego
Dobrej jakości papier transferowy musi optymalnie wchłaniać atrament i dobrze współpracować z drukarką. Na rynku istnieje wiele rodzajów materiałów drukarskich. Może to być czysty papier, ale może to być również materiał, który został już zadrukowany lub materiał, który może mieć dodatkową dekorację na zadrukowanej powierzchni, zwaną termotransferem. Czyste transfery nadają się do twardych powierzchni, takich jak kubki, deski drewniane lub meble. Ma tę zaletę, że jest w stanie dokładnie odwzorować kolory na podłożu, nawet w trudno dostępnych miejscach. Z kolei papier zadrukowany posiada lustrzane odbicie, co pomaga, gdy na podłożu chcemy umieścić cyfry lub symbole.
Technologia druku sublimacyjnego jest szczególnie przydatna w celach marketingowych. Chociaż ze względu na niski koszt, każdy może z niego korzystać. Koszulka z personalizowanym nadrukiem to świetny pomysł na prezent niespodziankę lub pamiątkę dla siebie. To także świetna zabawa, szczególnie na etapie wybierania obrazu do naniesienia na arkusz. Kubek z ulubionymi miejscami z podróży poślubnej lub podróży, które zostaną na długo i przypomną dobre czasy.