W jaki sposób uchronić się przed zakażeniami grzybiczymi w wakacje? Kiedy w trakcie wakacji cieszymy się czasem wolnym i możliwością przyjemnego odpoczynku, nasze stopy, nierzadko w sposób szczególny narażone są na infekcje grzybicze. Dlaczego wakacyjne wyjazdy mogą w tej kwestii stanowić zagrożenie i w jaki sposób zminimalizować ryzyko powrotu z urlopu z niechcianą pamiątką?
Grzybica – przyczyny
Kiedy patogeny grzybowe wnikają w strukturę paznokcia, możemy mówić o infekcji grzybiczej. Istnieje kilka pośrednich przyczyn, prowadzących do wystąpienia tej stosunkowo powszechnej dolegliwości. Jedną z nich jest stale utrzymywana wysoka temperatura i wilgotność, stanowiące doskonałe warunki do rozwoju grzybów. Kiedy także latem, nawet przy wysokich temperaturach nosimy zabudowane, za ciepłe buty, możemy samodzielnie przyczynić się do rozwinięcia się grzybicy na paznokciach naszych stóp. Dodatkowo pojawieniu się, jak i rozwojowi schorzenia sprzyja także nieodpowiednio dopasowane i zbyt ciasne obuwie, powodujące nadmierne pocenie się stóp, ich ucisk, a nierzadko także deformację.
Grzybicą możemy także zakazić się w miejscu publicznym. Szczególnie narażeni jesteśmy na to w miejscach o dużym zagęszczeniu ludzi, jak i tam, gdzie wymagane jest chodzenie boso, wyłącznie w klapach, czy też we wspólnym obuwiu na zmianę. Do takich lokalizacji zaliczyć należy przede wszystkim baseny, sauny, kręgielnie, kąpieliska i plaże. Jak łatwo można zauważyć, są to miejsca, w których najczęściej przebywamy właśnie podczas wakacyjnych wyjazdów i z tego właśnie powodu, podczas urlopu znacznie bardziej narażeni jesteśmy na infekcje grzybicze.
- kapturki do pedicure https://kerpro.pl/kategoria-produktu/kapturki-i-nosniki/
- frezy do paznokci rodzaje https://kerpro.pl/kategoria-produktu/frezy/
- masc z mocznikiem https://kerpro.pl/produkt/podopharm-podoflex-masc-do-popekanej-i-zrogowacialej-skory-stop-z-25-mocznikiem-10-ml/
Jak rozpoznać zmiany grzybicze?
Zarówno na wakacjach, jak i po powrocie z urlopu warto na bieżąco monitorować stan swoich paznokci, aby w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów natychmiast podjąć odpowiednie kroki.
W pierwszym, wczesnym etapie rozwoju infekcji następuje nieznaczna zmiana barwy paznokcia, który przybiera bardziej żółtawy kolor. Pierwsze zmiany odcienia pojawiają się na brzegach płytki, a następnie, stopniowo rozszerzają się na całą jej powierzchnię. Kolejnym objawem, który powinien wzbudzić nasze podejrzenia, jest zmiana struktury płytki paznokciowej. Staje się ona nieco grubsza, a niekiedy także w charakterystyczny sposób pofałdowana. Następnie na powierzchni paznokcia mogą pojawić się nieestetyczne bruzdy, a sama płytka staje się bardziej krucha i delikatna.
Umiejętne rozpoznanie grzybicy paznokcia jest bardzo ważne, zarówno dla bezpieczeństwa naszego, jak i innych. Jeśli bowiem przed wakacyjnym wyjazdem zauważymy u siebie symptomy infekcji, powinniśmy niezwłocznie udać się do podologa, ale także zrezygnować z chodzenia boso po plaży czy korzystania z basenów lub kąpielisk. W przeciwnym wypadku będzie narażać innych na zakażenie grzybicą, co stanowi zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne.
Grzybica na wakacjach – jak uniknąć infekcji?
Aby zminimalizować ryzyko zakażenia grzybicą https://kerpro.pl/produkt/podopharm-podoflex-tinktura-na-grzybice-paznokci-10-ml/ podczas wakacji, należy przede wszystkim pamiętać o regularnej i starannej higienie oraz pielęgnacji stóp. Warto co najmniej dwa razy w ciągu dnia przemywać stopy lub czyścić je przy pomocy nawilżanych chusteczek dezynfekujących. Ponadto dobrze jest także stosować ochronne maści pielęgnacyjne, tworzące na powierzchni stóp swoistą barierę ochronną.
W miejscach gdzie nie jest to konieczne, nie chodźmy boso – w saunie czy na basenie zakładajmy klapki, własne i utrzymane w odpowiedniej czystości. Unikajmy pożyczania swojego obuwia, jak i noszenia nie swoich butów. Po wizycie na plaży myjmy starannie stopy i dokładnie je osuszajmy, pamiętając szczególnie o przestrzeniach między palcami.
Pakując obuwie na wakacyjny wyjazd, wybierzmy lżejsze, mniej zabudowane buty, które nie będą powodować nadmiernego pocenia się stóp, również sprzyjającego infekcjom grzybiczym.
Profesjonalna pomoc
Dla zwiększenia własnej pewności możemy zakupić przed wyjazdem specjalistyczne środki przeciwgrzybicze, które zwalczają objawy infekcji, ale także zapobiegają jej pojawieniu się, czy dalszemu rozwojowi infekcji.
Dobrym rozwiązaniem jest także wizyta w gabinecie podologicznym i rozmowa ze specjalistą. Podolog podpowie nam, w jaki jeszcze sposób możemy uniknąć lub zminimalizować ryzyko zakażenia grzybiczego podczas wakacji. Co więcej, może on także przepisać nam specjalistyczne środki ochronne, które zwiększą naszą pewność, jak i bezpieczeństwo.
Na wizytę w gabinecie podologicznym warto umówić się także po powrocie z urlopu, aby sprawdzić stan swoich stóp i paznokci. Z pomocą posiadanych sprzętów i umiejętności podolog może wykonać badanie mykologiczne paznokci, aby stwierdzić, czy w ich strukturze obecne są jakiekolwiek patogeny grzybowe. Jeśli pojawią się jakiekolwiek powody do niepokoju, możliwe będzie natychmiastowe wdrożenie odpowiedniej kuracji, która w tak wczesnym stadium powinna być krótka i w pełni skuteczna.